ده اشتباه رايج در عکاسي ديجيتال – قسمت اول

 قبل از اينکه با سر به درياي عکاسي ديجيتال شيرجه برويد، خيالتان راحت باشد که قبل از شما کسان بسياري شيرجه رفته اند و سرشان به سنگ خورده است! آنها اشتباهاتي مرتکب شده و درسها از آن گرفته اند که نتايج تجربيات آنها در اختيار شما است. البته اين بدان معني نيست که ديگر شما مرتکب هيچ اشتباهي نخواهيد شد، ولي شما مي توانيد از اشتباهات رايج تازه کاران مشتاق عکاسي ديجيتال پرهيز نماييد. براي شما ده مورد از اشتباهات مرسوم را در اينجا ليست کرده ام که مي توانيد براي مواجه نشدن با آنها از هم اکنون چاره انديشي نماييد.


1-دوربين شما دقت کافي يا مشخصات فني مناسب ندارد.
قبل از خريد دوربين ديجيتال، خوب در مورد هدف و نحوه استفاده از آن در حال حاضر و در آينده فکر نماييد. اگر هدفتان از خريد دوربين چاپ عکسهايي در اندازه 10*8 يا بزرگتر است، از خريد مدلهاي با رزولوشن پايين خودداري کنيد. همينطور اگر کارتان نياز به اتصال فلاشي قوي دارد دوربينتان حتما بايد داراي محل نصب فلاش خارجي باشد (که اکثر دوربين هاي ديجيتال ندارند). يک ليست از مشخصاتي که دوربين تان بايد داشته باشد بنويسيد و هنگام خريد دوربين از آن براي انتخاب دوربين مناسب استفاده کنيد.


2- عکاسي با رزولوشن پايين
براي جاي دادن عکسهاي بيشتر روي يک کارت حافظه اين است که دوربين را روي رزولوشن پايين تر از حداکثر تنظيم نماييد. اين کار خوب است ولي تا زماني که عکسي ديدني که بخواهيد از آن پرينت بزرگي بگيريد، نگرفته باشيد. پايين آوردن رزولوشن يک دوربين استفاده از عکسهاي آن را محدود مي کند و امکان گرفتن يک پرينت بزرگ و دقيق را از آن مي گيرد. مگر آنکه شما کاملا مطمئن باشيد که عکسهايي که مي گيريد فقط براي نمايش روي وب، ايميل کردن يا براي استفاده رزولوشن پايين ديگري مورد استفاده خواهد بود. اگر اينطور است تنظيم را در حالت Jpeg يا Tiff  در فشرده ترين حالت قرار دهيد. اگر عکسي زيبا و مهم به دست آيد شما بي نهايت خوشحال خواهيد شد. در مورد رزولوشن بايد بيشتر بياموزيد.


3- تمام شدن باتري در شرايط حساس
دوربين هاي ديجيتال به توان الکتريکي، آنهم به مقدار زياد نياز دارند. هيچ چيز نا اميد کننده تر از اين نيست که براي گرفتن صحنه اي حساس شاتر را فشار دهيد و علامت يا صداي تمام شدن باتري و خاموش شدن دوربين را ببينيد. براي اطمينان از آماده بودن دوربين در شرايط حساس از شارژ کامل باتريها اطمينان حاصل نماييد و حتما باتري يدکي همراه خود داشته باشيد. باتريها را بايد خوب بشناسيد.


4- ته کشيدن حافظه در شرايط حساس
دوربين هاي ديجيتال همراه يک کارت حافظه فروخته مي شوند. ولي معمولا اين مقدار حافظه فقط براي گرفتن چند عکس با کيفيت متوسط کافي است. در نظر بگيريد که تصميم داريد که چند عکس بگيريد و اطمينان حاصل نماييد که کارت حافظه با ظرفيت کافي همراه داريد.  بالاترين حافظه اي را که جيبتان اجازه مي دهد بخريد و يا اگر ارزانتر در مي آيد چند حافظه کم ظرفيت تر بخريد و خيال خودتان را راحت کنيد که در شرايطي گير نخواهيد کرد که تاسف از دست دادن منظره ها و يا صحنه هاي تکرار نشدني را بخوريد.


5- در آوردن نابجاي کارت حافظه
براي گرفتن عکس در دوربين ديجيتال مراحلي بايد طي شود که در انتهاي آن ثبت تصوير روي کارت حافظه قرار دارد. اين پروسه چند ثانيه طول مي کشد. اگر در حالت عکسبرداري پي در پي سريع عکس گرفته باشيد اين پروسه طولاني تر هم خواهد شد. اين مساله که قبل از خارج کردن کارت حافظه از دوربين فرصت کافي براي ضبط تصوير را بدهيد بسيار ضروري است.  اگر در حين اين عمليات کارت حافظه را بيرون بکشيد ممکن است عکسها را از دست بدهيد. دوربين هاي ديجيتال داراي نمايشگري است که در حين ضبط تصوير چشمک مي زند. قبل از انجام هر کاري روي کارت مطمئن شويد که چشمک زدن اين لامپ قطع شده باشد. حتما عادت نماييد که قبل از خارج کردن کارت حافظه دوربين را خاموش کنيد.


-----


دوست عزيز اميد عکس زيبای زير را که منظره غروبی در دماوند را نشان می دهد برايم فرستاده است:


 


برای ديدن عکس بزرگتر کليک کنيد

عکاس: اميد


مکان: دماوند


دوربين: Sony DSC-P51


حالت اتوماتيک


رزولوشن: 2 MP


دی ماه ۱۳۸۱


 


 -----------------


لطفا نظرات خود را در مورد مطالبی که نوشته می شود و نيز مطالبی که دوست داريد بيشتر در مورد آنها بحث شود بيان نماييد. ضمنا اگر دوستان مطالب ترجمه شده (توسط خودشان يا ديگری که در جايی استفاده نشده باشد) و يا ترجمه نشده جالبی دارند برای اين جانب ارسال نمايند تا برای استفاده همه در سايت گذارده شود. از همفکری و اظهار لطف دوستانی که تا کنون در ارتباط بوده اند بسيار متشکرم.


 
/ 9 نظر / 11 بازدید
حاجی

وبلاگ بسيار جالب و آموزنده ای داريد. مدتها بود دنبال مرجع فارسی در رابطه با دوربین دیجیتال میگشتم که سایت شما را دیدم. امیدوارم همچنان به نوشتن مطالب فنی ادامه دهید.

m

مرسی

mj

آقا رضا دیجیتال ( درست ميگم ) احتمالا وب سايت منو ديدی. ميتونی از عکسهای اون تو وبلاگت استفاده کنی . راستی ميخواستم بکم فکر می کنم بهترين راه ياد گرفتن استفاده از دوربين اينه که با سر شيرجه بزنی تو درياش

m

اگه امروز نوشتی بهم خبر بده !٬

mj

من؟؟؟

man

از ساعتی که عکس گرفته شده اين طور بر مياد که اين منظره يه طلوع باشه نه؟

Reza

جناب man - عدم تنظيم صحيح ساعت د راين عکس واضح است. چون ساعت ۴:۲۸ دقيقه يک صبح زمستانی هوا کاملا تاريک است و حداقل بيش از يک ساعت به طلوع مانده است. ضمنا خود عکاس زمان را غروب آفتاب اعلام نموده بود. از دقت شما متشکرم و اميدوارم دوستان قبل از شروع به عکاسی ساعت دوربين خود را تنظيم نمايند.

semiadam

آقا سلام ! اين ليست قيمتها رو که آپديت کردي... فکر کنم فوجي 602 رو اشتباه کرده باشي. چون تا چند وقت پيش 525 تومن بود. واقعا 100 تومن گرون شده ؟!

Reza

با تشکر از دوستانی که در مورد قيمت فوجی ۶۰۲ تذکر داده بودند. در ليستی که من گرفته بودم قيمت همان بود که زده بودم ولی قيمتی را که يکي از دوستان ديده بود (۵۴۰ هزار) جايگزين کردم.