ده نکته مهم در عکاسي ديجيتال – قسمت دو از چهار

3- گرفتن عکسهاي پرتره درخشان در هواي آزاد.
يکي از مشخصات بسيار جالب دوربين هاي ديجيتال که ناشناخته مانده مد fill Flash يا فلاش روشن است. با زدن فلاش هر جا که شما تشخيص دهيد بجاي اينکه هر جا که دوربين تشخيص دهد يک قدم مهم به سمت گرفتن عکسهاي عالي در هواي آزاد برداشته ايد.
در حالت فلاش روشن، دوربين ابتدا براي صحنه پشت تصوير نورسنجي مي کند و سپس به اندازه اي فلاش مي زند که پرتره مورد عکاسي شما را روشن نمايد. نتيجه يک عکس در حد حرفه اي است که همه چيز در آن داراي ترکيبي مناسب به نظر مي آيد. عکاسان عروسي از اين استفاده زيادي مي برند.


image005.jpg
شکل 3- با گذاردن موضوع عکاسي در پشت سايه يک درخت و استفاده از fill flash هم بچه ها و هم منظره پشت بخوبي نورسنجي شده اند. (Canon G2, 250/1 , F4 ، با فلاش).

وقتي به اندازه کافي با روش استفاده از فلاش در هواي آزاد آشنا شديد، چند تغيير در اين روش بدهيد و آن اينکه موضوعات عکاسي را در وضعيتي قرار دهيد که نور خورشيد موها را از طرفين و يا پشت روشن نمايد که اصطلاحا به آن نوردهي حاشيه اي گفته مي شود. يک تکنيک خوب ديگر اينست که مدل عکاسي خود را در زير سايه درخت قرار داده و با استفاده از فلاش آن را روشن نماييد. اين کار باعث مي شود که مدل عکاسي در زير سايه احساس راحتي و خنکي نموده و چشمها به علت آفتاب حالت نيمه بسته نداشته باشد. در اين حالت پرتره گرفته شده حالت راحت تري خواهد داشت.
به ياد داشته باشيد که بيشتر فلاشهاي سرخود دوربين ها حداکثر بردي در حدود 3 متر دارند. بنابر اين بايد مواظب باشيد که هنگام استفاده از فلاش در هواي آزاد فاصله اي بيش از اين نداشته باشيد.

4- مد ماکرو را از ياد نبريد!
آيا تا بحال کودکي را که براي اولين بار در علفها قدم مي زند ديده ايد که با چه دقتي براي کشف ناشناخته ها جلو و پشت پاي خود را نگاه مي کند؟ وقتي شما به زمين خيلي نزديک شويد، اجتماعي از موجودات عجيب و غريب را خواهيد ديد که تا بحال هرگز متوجه آنها نشده ايد!
براي ديدن اين شگفتيها لازم نيست در باغ يا حياط پشتي با شکم روي زمين دراز بکشيد! فقط کافي است مد ماکروي دوربين خود را فعال نموده و به جستجوي موجودات ريز دنياي اطراف خود بپردازيد. دستاورد شما از اين کار تصاويری جديد از موضوعاتي است که تا بحال عکسي از آنها نگرفته بوديد!
حتي ساده ترين شئ د رمد ماکرو جاذبه جديدي دارد. و جالبترين بخش اين داستان اين است که انجام اين کار با دوربين هاي ديجيتال بسيار راحت است.


image006.jpg
شکل 4- طبيعت از نزديک بسيار متفاوت و عجيب به نظر مي رسد. (Canon Powershot G2)

فقط کافي است مد ماکرو که معمولا داراي ايکون يک گل است را روي دوربين خود پيدا نماييد و تا جايي که دوربينتان اجازه مي دهد به موضوع نزديک شويد. وقتي چيزي در خور توجه براي عکاسي يافتيد دکمه شاتر را تا نيمه فشار دهيد تا دوربين فوکوس نمايد . سپس با ديدن علامت فوکوس، شاتر را تا ته فشار دهيد تا عکس گرفته شود.
به ياد داشته باشيد که در مد ماکرو عمق ميدان بسيار باريکي داريد. بنابر اين روي بخشي از جسم که بيشتر براي شما اهميت دارد فوکوس کنيد و اجازه بدهيد بقيه تصوير مات شود.

/ 12 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
sanaz

وبلاگ قشنگی داری باز هم بيا وبلاگ من

Niaz

سلام احمد جان . در مورد دوربين ديجيتال هر گردی گردو نيست و هر مگاپيکسلی مگاپيکسل نيست.مورد مهم در انتخاب دوربين کيفيت عکسهاش هست که اين مساله هيچ ربطی به مگاپيسل نداره ... مگاپيکسل زیاد بيشتر به درد پرينت و کراپ ميخوره . اگه خواهان عکس با کیفیت و دوربین خوب هستید حتما از مارکهای معروف که کارشون توليد دوربين هست انتخاب کنيد نه Gateway .....نياز.....

mj

سايت واقعا مفيدي داري و پشتكارت براي تهيه مطالب جديد و كاربردي و علمي شايسته تقديره. منكه بهت حسادت ميكنم و در كنارش از مطالبت لذت ميبرم. در مورد عكس ماكرو هم شديده باهات موافقم و يكي از شاخه هاي اصلي منه. اون مورد فلاش در نور روز هم قبلاميدونستم ولي نكتهاي كه گفتهبودي سوژه رو در سايه قرار بديم جالب بود. راستي آخرين عكسي رو كه تو وبلاگم گذاشتم به همين روش گرفته بودم. موفق باشا و استوار

محمد

سلام واقعا خسته نباشی. کاری که میکنی قابل تحسین هست. اگه ميشه در مورد دوربينهای ساخت المپوس هم صحبت کن. من يک C-730 المپوس دارم ولی چون دفترچش کرهای نوشته هنوز همه اطلاعاتش رو ندارم.

فاطمه

ميلاد با سعادت يگانه مولود کعبه ، قرآن ناطق ، خورشيد فروزان همه عصر ها و نسلها ، امام علي (ع) برشما مبارک باد

Niaz

سلام محمد جان .... C-730 دوربين خيلی خوبی هست. لينک دفترچه انگليسی که PDF هست و تقريبا ۵ مگابايت رو به آدرس ايميلتون ارسال می کنم .....نياز.....

sepideh

سلام مطالب جالبی جمع اوری کردهايد... استفاده می کنيم

ahmad

واقعا ممنون.

محمد

ممنون نیاز جان شرمنده کردين من اطلاعات خوبی رو از لينک ارسالی شما گرفتم.

abbas

afaren bar shoma man abbas shaeram az shoma lezatr bordam