بازسازي رنگهاي طبيعي در دوربين هاي ديجيتال

توسعه تکنولوژي براي ساخت يک CCD با فيلتر 4 رنگ و يک پردازشگر جديد تصوير باعث کاهش مشکلات موجود در بازسازي رنگ هاي شده است.
شرکت سوني اعلام کرده است که جديدا اولين دوربين ديجيتال را که از CCD با فيلترهاي 4 رنگ ( قرمز-سبز-آبي – يشمي) به همراه يک پردازنده جديد تصوير براي اين فيلتر 4 رنگ استفاده مي کند روانه بازار نموده است. با استفاده از اين تکنولوژي مشکل موجود در بازسازي طبيعي رنگها نسبت به دوربين هاي سابق سوني که از CCD با فيلتر 3 رنگ استفاده مي کردند نصف شده و تصاويري به دست مي آيد که با تصاوير مشاهده شده توسط چشم انسان تطابق بيشتري دارد.

image001.jpg

دوربينهاي ديجيتال معمولي از CCD با فيلتر سه رنگ اصلي استفاده مي نمايند و رنگها با توجه به شدت هر کدام از رنگهاي قرمز-سبز و آبي بازسازي مي شوند که همانند بازسازي رنگها در مانيتورها يا تلويزيونهاي معمولي است. بهر حال مشخصات اين سيستمها با مکانيزمي که چشم انسان رنگها را تشخيص مي دهد متفاوت مي باشد. بنابر اين اختلافهايي در رنگهاي بازسازي شده نسبت به آنچه که چشم انسان مي بيند ايجاد مي گردد.
در CCD با فيلتر 4 رنگ، يک فيلتر با رنگ سبز يشمي به فيلترهاي استاندارد سه رنگ RGB اضافه شده است که باعث گرديده که مشکلات موجود در بازسازي رنگها تا حد زيادي کم شده و تصاويري واقعي تر به دست آيد.
علاوه بر توسعه فيلتر 4 رنگ، يک پردازنده جديد تصوير براي اين سنسور توسعه داده شده است. با اين پردازنده، هر کدام از سيگنالهاي دريافت شده از 4 رنگ براي توليد سه رنگ اصلي نزديک به ديد انسان بااستفاده از محاسبات ماتريسي پردازش مي شود. به علاوه براي کاهش مصرف انرژي تا 30% کمتر مديريت کارآمدي بر روي پردازنده صورت گرفته که انجام عملياتي نظير عکسبرداري سرعت بالا و نمايش سريع تصاوير گرفته شده و همچنين بيشتر عمليات مرسوم دوربين هاي ديجيتال را بهبود بخشيده است.
با ترکيب CCD جديد با فيلتر 4 رنگ و پردازنده جديد، خطاهاي بازسازي رنگها به نصف تقليل يافته است.

image003.jpg
بازسازي تصوير با استفاده از تکنولوژي مرسوم
(براي ديدن عکس بزرگتر کليک کنيد)

image004.jpg
بازسازي تصوير با تکنولوژي جديد
(براي ديدن عکس بزرگتر کليک کنيد)

سوني قصد دارد ازاين CCD و پردازنده در دوربينهاي اينده خود استفاده نمايد. هم اکنون اين تکنولوژي در دوربين Sony DSC-F828 استفاده شده است. (با تشکر از دوست خوبم مهدي رضائيان جهت معرفي اين دوربين به من).

/ 3 نظر / 9 بازدید
عیسی

وبلاگ بسيار عالی داريد . به اميد همکاری

مکتوب

سلام . من يه دوربين Sony CD500 خریدم. اما برای مسافرت مناسب نیست. یعنی هم هیکلش بزرگه و هم قیمتش خیلی زیاده و نمیشه براحتی هر جایی اونو برد. میخوام یه دیجیتال دیگه بخرم که کوچیک و ظریف باشه و ضمنا کیفیت عکساش هم قابل قبول باشه. چی پیشنهاد میکنی؟ مرسی

مهدي رضائيان

با سلام و تشكر اززحمات شما دوست عزيز و مهربان . شما لطف دارين كه از من هم يادي كردين . يك سوال داشتم : ( بك ديجيتال) به چي ميگن وآيا سيستمي كه ميتونه عكس دوربينهاي فيلمي رو به ديجيتال تبديل كنه وجود داره يعني عكس اوپتيك باشه و چاپ ديجيتال كه من اسمشو نميدونم ميتونين اطلاعاتي در مورد اين تكنولوژي ارائه كنين راستي من شنيدم اين نوع سيستم حدود 30 ميليون تومان براي يك عكاس حرفه اي خرج بر ميداره. اگه من مطلبي كامل در اين مورد به چشمم خورد به شما خبر خواهم داد. ودر پايان دوتا از دوربينهاي سوني يكي( پي72)و ديگري (پي8 ) مورد نظرم هستن كه از لحاظ قيمت پي 8 گرونتره ولي ريزولوشن هردو 3.2 مگا پيكسل هست ميتونين بگين كدوم يكي بهتره و به چه دليل. ممنون و خدا نگهدار . مهدي رضائيان