عکاسي در شب- قسمت اول

عکاسي در شب مي تواند بسيار سرگرم کننده و جالب باشد. عکاسي در غروب يک روز گرم تابستان و يا در يک شب زمستاني که نورها در دوردست سوسو ميزند بسيار جالب است و راه مناسبي براي محک زدن توانائيهاي يک دوربين مي باشد. تمام چيزي که براي اين کار لازم است يک سه پايه خوب و حوصله فراوان مي باشد.
براي عکس برداري در شب به برنامه ريزي بيشتري نسبت به روز نياز داريد. عکس گرفتن در شب زمان بيشتري مي گيرد و به تنظيمات بيشتري روي دوربين نياز دارد. به علاوه، بايد موضوع مناسبي نيز در دسترس باشد. عکاس بايد ترکيب بندي تصوير با نور موجود را بداند و تعيين نمايد که کدام بخش از ترکيب روشنتر است و دوربين را در چه زاويه اي قرار دهد که احساس و حالت مناسبي را القا نمايد.

عکاسي در شب با دوربين اتوماتيک

در حالي که بيشتر عکس هايي که در شب گرفته مي شود با استفاده از دوربين هاي حرفه اي است که قابليت کنترل زمان باز ماندن شاتر در آنها وجود دارد، ولي در بعضي از دوربين هاي اتوماتيک ديجيتال نيز مد "عکاسي در شب" وجود دارد که در صورتي که عکاس تنظيمات  مناسبي را روي دوربين اعمال نمايد مي توان عکسهاي خوبي در شب گرفت.
در بيشتر مواقع مد عکاسي در شب در دوربين هاي اتوماتيک براي عکاسي از کساني است که در مقابل يک صحنه تاريک (مثلا نماي يک شهر در شب) ايستاده اند. در اين حالت دوربين بطور اتوماتيک فلاش مي زند و بعد از زدن فلاش براي ثبت منظره پشت براي چند لحظه شاتر باز مي ماند. بهمين خاطر اندکي قرمزي چشم در اين حالت ايجاد مي گردد. براي عکاسي از منظره شب بايد فلاش خاموش شود. در مد منظره شب وقتي که فلاش خاموش باشد، بسته به مدل دوربين، ممکن است زمان عکس برداري افزايش يافته و بين 2 تا 8 ثانيه شود. در اين نوع دوربين ها، هر چند دوربين بيشتر در سرعت شاتر و ديافراگم از پيش تعيين شده کار مي کند، ولي ممکن است کنترلهاي ديگري در اختيار کاربر قرار داده شده باشد.

کنترل فوکوس
سيستم فوکوس خودکار در بيشتر دوربين هاي اتوماتيک در شرايط نور کم دچار مشکل مي باشد. در چنين شرايطي بعضي مدلها (نه همه) بطور پيش فرض تنظيم فاصله را در حالت بينهايت قرار مي دهند. بهر حال، اگر دوربين مد منظره Landscape دارد (که به معني تنظيم فاصله بينهايت است) ميتوان از آن در مد عکاسي در شب استفاده نمود تا به فوکوس درستي دست يافت.

کنترل نور
اين حقيقت که دروبين هاي اتوماتيک سرعت شاتر را که عامل اساسي در زمان نوردهي و عکاسي در شب است، بطور خودکار تعيين مي کنند يک مشکل اساسي در عکاسي در شب با دوربين هاي اتوماتيک مي باشد. به علاوه دوربين هاي اتوماتيک بخاطر عدم دقت سيستم اندازه گيري نورشان در شرايط نور کم، معمولا زمان لازم براي عکاسي در شب را کمتر از زمان لازم تخمين مي زنند. بخاطر همين معمولا عکس آنها همانطور که در تصوير زير مشاهده مي شود کاملا تاريک ميشود.
 
image001.jpg           
نوردهي اتوماتيک – 2 ثانيه در f2.8
 
 
image002.jpg
نوردهي اتوماتيک – 2 ثانيه در f2.8 و ISO200
 براي افزايش روشنايي تصوير در دوربين هاي اتوماتيک دو راه حل وجود دارد. راه اول اينکه حساسيت سنسور را بالا ببريد. با تغيير ISO دوربين به 200 د رهمان زمان نوردهي تصويري روشنتر و جالب تر توليد شده است. با تنظيم ISO در 400 روشنايي باز هم بيشتر مي شود، ولي در تصوير نويز توليد مي شود. از انجا که دوربين هاي مختلف پاسخ متفاوتي در برابر افزايش حساسيت مي دهند، بايد دروبين خود را حتما در اين شرايط آزمايش نماييد.
بعضي از دوربين ها براي اطمينان از کم شدن نويز در شب بطور خودکار ISO را تغيير مي دهند. براي اطلاع بيشتر از مشخصات دوربين خود نگاهي به دفترچه راهنماي آن بيندازيد.
راه دوم براي داشتن عکسهايي روشنتر استفاده از جبران نوري بالاتر است، ولي اين کار به دقت و مهارت بيشتري نياز دارد. تنظيم يک جبران نوري در حدود +1EV يا حتي بيشتر در چنين شرايطي مي تواند دوربين را مجبور به استفاده از سرعت شاتر پايينتري نمايد.

/ 2 نظر / 10 بازدید
مهدي رضائيان

با سلام و خسته نباشيد ميخواستم بپرسم که عکبرداری در تاريکی مطلق هم توسط اين دوربينها ميتونه انجام بشه يا نه ؟ ممنون از شما.

بردیا

سلام! من هر کاری می‌کنم، اين قدر نويز می‌ندازه که سياه رو قهوه‌ای و نارنجی ميندازه!