ده نکته مهم در عکاسي ديجيتال – قسمت سه از چهار

5- اهميت خط افق را فراموش نکنيد.
بدلايلي مبهم بيشتر افراد، هنگاميکه از LCD دوربين براي عکاسي استفاده مي کنند سعي دارند که دوربين را در حالت افقي نگه دارند. معمولا نتيجه بدست آمده غروبي کج، منظره اي يک وري يا برجي کج است!
بخشي از مشکل از آنجا ناشي مي شود که دوربين شما هنگام نمايش منظره اي وسيع روي صفحه دو اينچي نمايشگر دچار کمي اعوجاج مي باشد! ممکن است درختها به چشم صاف ديده شوند، ولي روي مانيتور دوربين شما حالتي کماني داشته باشند.


image007.jpg
شکل 5- براي پرهيز از اشتباه از خطوط افقي طبيعت به عنوان خطوط راهنما استفاده کنيد. در اين عکس از خط ساحلي آب براي تنظيم ترکيب عکس استفاده شده است. (Canon powershot G2).

چکار مي توانيد کنيد؟ يک کليد سحر آميز براي حل مشکل خطوط افقي وجود ندارد، ولي با در نظر داشتن چند نکته مي توان مشکل را به حداقل رساند.
اول از همه بدانيد که بايد تا جايي که ممکن است عکس خود را در حالت همتراز با افق بگيريد. اگر در کادر بندي دلخواه تصوير مشکل داريد چند عکس با تغييرات جزئي در موقعيت دوربين بگيريد. در اين حالت حتما هنگام مرور عکسها در کامپيوتر يکي از آنها درست به نظر خواهد رسيد. اکنون با انتخاب عکس درست مي توانيد ساير عکسها را حذف نماييد.
با گذشت زمان و بعد از کسب تجربه در کادر بندي صحيح افق در عکس هايتان شما خواهيد توانست تراز افقي عکسهايتان را با دقت بالايي به راحتي انجام دهيد.

6- کارت حافظه با ظرفيت مناسب بخريد.
هنگامي که براي خريد يک دوربين ديجيتال برنامه ريزي مي کنيد، خريد يک کارت حافظه اضافي را هم در بودجه خود لحاظ نماييد. چرا؟ چون کارت حافظه براي دوربين شگفت انگيز شما حکم يک کيف پر از خوراکي براي شما هنگام گرسنگي شديد را دارد!
براي يک دوربين 2 مگاپيکسلي حداقل به 64MB، براي 3MP حداقل به 128MB و براي دوربين 4MP و بالاتر حداقل به 256MB و بالاتر حافظه نياز خواهيد داشت. با اين انتخاب تقريبا مي توان مطمئن شد که بخاطر پر شدن حافظه دوربينتان از گرفتن يک عکس ديگر محروم نخواهيد شد.

7- هميشه با رزولوشن بالا عکس بگيريد.
يکي از مهمترين دلايلي که مي گويم حافظه بالا براي دوربين تان بخريد اينست که بتوانيد با حداکثر رزولوشن دوربين عکس بگيريد. اگر براي خريد يک دوربين 3MP پول خرج کرده ايد براي پولتان ارزش قائل شويد و عکس 3MP بگيريد. و با استفاده از با کيفيت ترين تنظيم فشرده سازي دوربين عکسها را ذخيره نماييد، نه با فشرده ترين حالت.
چرا نبايد با پايين آوردن کيفيت فشرده سازي و رزولوشن، تصاوير بيشتري را روي حافظه جاي داد؟ چون شما هيچگاه آگاه نيستيد که کدام عکس شما ممکن است جزو منتخب بهترين عکسهاي قرن 21 شود!! و اگر شما عکسي زيبا را با دقت 480*640 گرفته باشيد، به مفهوم اينست که فقط مي توان پرينتي به اندازه يک عکس پرسنلي از آن گرفت، نه به اندازه اي که قابل ارائه در هيچ موزه يا نشريه اي باشد.
به عبارت ديگر با ثبت تصوير با دقت 1536*2048 (3 مگاپيکسل) يا بزرگتر، شما ميتوانيد يک عکس دوست داشتني در اندازه A4 پرينت بگيريد که براحتي روي جلد مجله اي مثل تايمز را بيارايد! حتي با داشتن پيکسل اضافي مي توانيد براي اينکه به موضوع نزديکتر باشيد حاشيه هاي ناخواسته تصوير را بريده و هنوز هم به اندازه کافي دقت در تصوير داشته باشيد که پرينت مناسبي از عکس بگيريد.
نکته در اينجاست که با داشتن حافظه کافي شما مجبور به گرفتن عکسهاي کم دقت و از دست دادن يک فرصت طلائي براي گرفتن عکسي معروف و مهم نيستيد.

----------------------
از دوستان عزيزی که با ارائه نظرات و اظهار لطف خود مرا به ادامه کاری که شروع کرده ام مصمم می کنند متشکرم. همچنين از دوست عزيز ؛نياز؛ که زحمت جواب دادن به سوالات ساير دوستان و ارائه نظرهای فنی مفيد را می کشند متشکرم.

/ 21 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
mj

بازم خسته نباشی

mj

لطفا به بحث معرفی دوربين های جديد و تجربيات شخصی هم بپردازيد

کوروش

ممنون از راهنماييتون (: حتمآ امتحانش ميکنم (:

m

جمعه ها نمينويسی ؟

omid

سلام دوربين منSony DSC-p51است ۲ مگا پيکسل است ازش راضی نيستم فلاش ضعيف و پيکسل خيلی کم است راستی ميشه در فتوشاپ رو ترميم کرد؟ ( بالا بردن کيفيت) متشکرم

Niaz

اميد جان در فتوشاپ ميشه عکس رو ترميم کرد ولی فکر نکنم بشه کاری در مورد کيفيت انجام داد .... با فتوشاپ ميشه اقدام به ترميم و تصحيح بعضی از مشکلات تصوير مثل noise يا CA کرد .... در اين مورد شکستن يه قلک پر از پول یا مراجعه به جیب بابا برای upgrade کردن دوربينتون بهترين روش برای گرفتن عکسهای با کيفيت و پيکسل زياد هست ;-) انتخاب بعدی F717 باشه ;-) ..... نياز......

ahmad

با سلام ميخواستم بدونم اين دوربينهايي كه در يك لحظه 360 درجه عكس ميگيرند چگونه اند؟ ممنون

رضا نصراصفهاني

با سلام از متون پر بارتان ممنون آيا با دوربين ديجيتال ميتوان لحظه ها را شكار كرد؟ بدون حاله؟ ۲- دوربین به زوم بال میخواستم بخرم که لنزم بخوره چی پیشنهاد میکنید رضا نصراصفهاني

Reza

اقا رضا نصر اصفهانی- از لينکی که فرستاده بوديد متشکرم. من به علت طولانی بودن آن و ايجاد مشکل برای صفحه نظر خواهی حذفش کرم که از اين بابت معذرت می خواهم. در مورد سوال شما: اگر منظور شما از شکار لحظه ها سرعت بالای شاتر است بايد بگويم بلي دوربين های ديجيتال با سرعت شاتر و حساسيت بالا برای گرفتن عکسهای سريع وجود دارد. در مورد دوربين با زوم بالا دوربين های زيادی وجود دارد. اگر بخواهيد لنز آن کاملا قابل تعويض باشد بايد دوربين های ديجيتالSLR را خريداری کنيد مثلا کانن D60 يا 1Ds

Reza

احمد آقا دوربينی که بطور اتوماتيک ۳۶۰ درجه عکس بگيرد وجود ندارد (حداقل بصورت عمومی) اين عکسها را با دوربين های معمولی و بصورت پانوراما می گيرند. برای اينکه عکسها در يک لحظه باشند يا از چند دوربين بصورت همزمان استفاده می کنند که هر دوربين بخشی از تصوير را می گيرد و توسط نرم افزار به هم متصل می شود و يا از اينه های هذلولوی استفاده می کنند نظير آنچه که در اين لینک ديده می شود: http://www.steves-digicams.com/2002_reviews/360one.html