تجهيزات جانبي لنز براي دوربين‌هاي ديجيتال

دوستان زيادي در مورد فيلترهاي مورد استفاده براي دوربين‌هاي ديجيتال پرسيده بودند. فعلا مطلب خلاصه‌اي در اين مورد مي‌نويسم تا بعدا سر فرصت بطور کامل در اين مورد توضيح بدهم. متاسفانه به علت نا آشنايي و عدم استفاده از وسايل جانبي دوربين‌ها بخصوص فيلترها و حلقه‌هاي مبدل مختلف، تهيه اين گونه وسايل در ايران بسيار مشکل مي‌باشد و براي اغلب دوربين‌ها حتي در نمايندگي‌هاي معتبري نظير کانن نيز نمي‌توان وسايل جانبي مربوط به لنز دوربين‌ها را تهيه نمود. اميدوارم که با آشنايي هر چه بيشتر علاقمندان به اين صنعت و درخواست از فروشندگان ورود اين وسايل نيز همانند خود دوربين‌ها مرسوم شود.

روش استفاده از فيلترها، سايه‌هاي لنز، پوشش‌هاي لنز و ديگر وسايل مربوط به لنز‌ها براي دوربين‌هاي ديجبتال همانند دوربين‌هاي فيلمي مي‌باشد. فقط دو مساله مهم دراين ميان حائز اهميت مي‌باشد.
اول اينکه بخاطر اندازه غير استاندارد لنزهاي دوربين‌هاي ديجيتال استفاده از اين وسايل روي دوربين هاي مختلف دچار مشکل مي‌باشد. اين بدان معني است که براي استفاده از فيلترها و ساير وسايل استاندارد بايد از مبدلها و حلقه‌هاي سازگار کننده استفاده نمود.   وظيفه مبدل‌ها اين است که  لنز غير استاندارد يک دوربين را براي پذيرفتن يک وسيله با رزوه‌هاي استاندارد آماده نمايند. معمولا رزوه‌هاي استاندارد روي لنز دوربين ها عبارتند از 30mm، 37mm، 43mm و 55mm. براي دوربين‌هايي که داراي قطر لنزي غير از اين ابعاد مي‌باشند بايد از حلقه‌هاي تبديل براي بستن فيلتر مورد نظر استفاده نمود.
دوم اين که سنسوري که در دوربين هاي ديجيتال بجاي فيلم قرار داده شده است به طول موجهاي خاصي از نور حساسيت نشان مي‌دهد که در بعضي از موارد با فيلم متفاوت است. در نتيجه، تاثير بعضي از فيلترها روي تصوير ديجيتالي شما با تاثيري که روي فيلم مي گذارد متفاوت مي‌باشد. در ادامه ليستي از فيلترهايي که براي دوربين‌هاي ديجيتال مفيد است همراه با مورد استفاده آن آورده شده است:

محافظ UV: براي محافظت لنز دوربين
پولاريزه دايروي (Circular Polarizer): کاهش انعکاسها، تاريک کردن آسمان
کلوز آپ (Close-Up): حداقل فاصله فوکوس را کاهش مي‌دهد.
Tiffen 812: گرم کردن رنگها، بهبود طيف رنگي پوست
Tiffen Soft/FX: پوشاندن لکه‌هاي پوست
Black Pro Mist 1or 2: نتيجه را از لحاظ رنگ شبيه عکس فيلمي مي‌کند.
Tiffen Enhancing: قوي کردن رنگ قرمز، قرمزتر کردن رنگ‌هاي قهوه‌اي، نارنجي و قوت بخشيدن به حس پاييز روي برگ درختان
ND 0.3, 0.6, 0.9: کاهش نور در شرايط آفتابي درخشان
Tiffen Hot Mirror: بهبود مشکل بازسازي رنگها در بعضي از دوربين‌ها بخاطر حساسيت زياد به اشعه مادون قرمز

------------

عزت زياد

/ 8 نظر / 9 بازدید
احمد نون

سلام لطفا چندفروشگاه ديجيتال را برايمان معرفی کنيد

محمدرضا

آقا خیلی دمت گرم خیلی باحالی از اینکه به این زودی خواسته مرا که در مورد فیلتر سوال کرده بودم جواب دادی بسیار بسیار ممنونم منتظر مطالب بیشتر و کاملتری در این زمینه هستم

mahdi rezaiyan

آقا رضا خسته نباشيد.

Niaz

ميثم جان منظور شما از اين سلام ها چيه؟ :) سلام سلام سلام سلام سلام .

mj

ممنون از مطلب مفيدت ولی هنوز جای کار داره اين بحث

azemati

ايميل من رسيد؟ ممنون مي شم يه ايميل بزني تا در جوابش برات توضيح بدم

mahdi rezaiyan

با سلام به دوستان من با آقا رضا تلفنی تماس گرفتم دليل اينکه چند روزه مطلب جديد تو سايت نمي نويسند پرسيدم . در جواب گفتند: اشکال از خطوط اينترنت و سرويس پرسين بلاگ هست کماکان منتظر باشيد. با تشکر مهدی رضائيان