عکاسی در شب - قسمت ۲

کنترل رنگ

در شب، احتمالا منبع اصلي نور، لامپهاي التهابي اطراف مي باشد. با تنظيم تراز سفيدي دوربين روي تنظيم مخصوص نور موجود ( در بيشتر دوربين ها بنام نور تنگستن ناميده مي شود) باعث توليد دقيقتر رنگهاي صحنه مورد عکاسي مي شود.

image003.jpg
تراز سفيدي اتوماتيک

image004.jpg
تراز سفيدي نور تنگستن

همانطور که در تصاوير بالا ديده مي شود، تراز سفيدي اتوماتيک رنگهاي گرمتري توليد مي کند و استفاده از مد نور تنگستن باعث ايجاد رنگهاي سردتر در عکس مي شود. انتخاب بين اين دو تصوير تا به سليقه شخصي عکاس بستگي دارد.
بهر حال بايد دانسته شود که بيشتر دوربين هاي اتوماتيک توانائيهاي محدودي براي عکاسي در شب دارند و در بين آنها، مدلهايي که قابليت هاي بالاتري داشته باشند قادر به توليد عکسهاي بهتري خواهند بود.

عکاسي با دوربين حرفه اي
براي گرفتن عکس در شب، دوربين بايد محدوده سرعت شاتري تا 15 ثانيه داشته و زمان باز ماندن شاتر قابل کنترل باشد.
همچنين بايد بتواند تصاويري بدون نويز در ISO 100 يا پايينتر بگيرد و در ISO 200 تصاويري با حداقل نويز داشته باشد. بعلاوه دوربين بايد دارراي سيستم کاهش نويز بوده که بطور اتوماتيک يا دستي با بالا رفتن سرعت شاتر فعال شود و تا حد ممکن بتواند نويز تصاوير را کاهش دهد. يکي از بزرگترين مشکلات دوربين هاي ديجيتال در عکاسي شب مساله نويز مي باشد که با بالا رفتن حساسيت و يا کم شدن سرعت شاتر به شدت بر کيفيت عکس تاثير مي گذارد. در دوربين هاي با کيفيت پايين نويز در حدي مي تواند باشد که موضوع مورد عکاسي بکلي مخدوش شود.
همانند بسياري از مسائل مرتبط با عکاسي، ميتوان در مورد عکاسي در شب خطوط راهنماي خاصي را معين نمود، ولي بيشتر نتيجه به دست آمده به دوربين مورد استفاده، مهارت عکاس و موضوع مورد عکاسي بستگي دارد. در ادامه پيشنهاداتي براي تنظيم دوربين براي عکاسي در شب آمده است که با استفاده از تجربه استفاده از چند مدل دوربين به دست آمده است.
چون عکاسي در شب به صرف وقت زياد، شانس، آب و هوا و .. بستگي دارد بنابر اين ممکن است فرصت به دست آمده هميشه به دست نيايد. بنابر اين براي اطمينان از نتيجه کار هميشه از هر موضوع چندين عکس با تنظيم هاي مختلف بگيريد.
اول اينکه بايد از مد برنامه ريزي شده دوربين صرفنظر کنيد. مد برنامه ريزي شده Program حتي در بيشتر دوربين هاي داراي سيستم تنظيم نور پيشرفته و حتي در مد گرفتن چند عکس با تنظيم هاي مختلف، حداکثر نتيجه اي معادل با دوربين هاي اتوماتيک مي دهد. بيشتر مدهاي برنامه ريزي شده براي استفاده در زمان روز و يا با فلاش طراحي شده‌ اند. بنابر اين بهترين نتيجه را مي توا ن در مد تنظيم دستي و يا مد اولويت با شاتر که بعضا مد Time Value (TV) نيز ناميده مي شود به دست آورد.

چند عکس بهتر از يک عکس
در تصاوير زير، با استفاده از يک شاتر خاص در حالت حداقل نويزي که دوربين پيشنهاد کرده است، يعني ISO 50 شروع به عکاسي شده و در هر عکس زمان نوردهي بيشتر شده است.

image005.jpg
4 ثانيه50 ISO.

image006.jpg
8 ثانيه50 ISO.

image007.jpg
15 ثانيه50 ISO.

image008.jpg
30 ثانيه 50 ISO.

image009.jpg
60 ثانيه 50 ISO.

قاعدتا انتخاب بهترين عکس از بين عکسها کار سختي نيست: اول اينکه بايد موضوع مورد نظر در عکس افتاده باشد! و دوم بستگي به سليقه عکاس دارد!
اگر دوربين امکان گرفتن عکسهاي با زمان طولاني تر را مي دهد، ميتوان اين بار با ديافراگم کوچکتر يک سري ديگر عکس گرفت. دروبينهاي کمي هستند که زمان نوردهي تا حد ۱ دقيقه ِا بالاتر دارند و عکاسي در شب با استفاده از ديافراگم کوچک و حساسيت کم (براي کاهش نويز) نياز به زمان نوردهي در حدود دقيقه و بالاتر دارد.

image0010.jpg
نوردهي 1 دقيقه در f8 و ISO 50

معمولا وقتي که فوکوس دوربين روي بي نهايت تنظيم شده باشد، استفاده از ديافراگم در حدود f8 يا f10 نتيجه بهتري مي دهد. در اين حالت تصويرنسبت به حالتي که ديافراگم بازتر است داراي لبه هاي شارپ تري (دقيقتر) است.
به فرض اينکه دوربين داراي زمان نوردهي بالا و ديافراگم کوچک است، مي توان همانند نمونه اي که در بالا مشاهده شد يک سري عکس جديد گرفت، منتها با زمان نوردهي بالاتر که با 5 ثانيه شروع شده و سپس در زمانهاي 15 ثانيه، 30 ثانيه، 1 دقيقه و 1.5 دقيقه با 1so پايين تکرار مي شود. ( در ISO بالاتر، زمان هر عکس بايد کوتاهتر از زمان فوق شود.). با داشتن مد نوردهي B (Bulb) روي دوربين و استفاده از يک ساعت مي توان به سادگي اين کار را انجام داد.
با اين وجود، در حالي که استفاده از ديافراگم کوچک براي منظره چه در روز يا شب مطلوب است، ولي بيشتر دوربين هاي ديجيتال حداکثر زمان نوردهي خود را (احتمالا به خاطر مشکل نويز) محدود مي کنند که استفاده از ديافراگم هاي کوچک را که باعث بالا رفتن زمان نوردهي مي شود غير ممکن مي سازد.
به عنوان اخرين توصيه، اينکه با استفاده از تصوير ي که روي LCD ديده مي شود نمي توان زياد در مورد روشنايي تصوير اظهار نظر کرد. چون پشت LCD براي ديدن تصوير روشن مي شود، معمولا عکسي روشنتر از عکس واقعي را نشان مي دهد. به علاوه در شب که چشم به نور کم محيط عادت کرده است، ممکن است تصوير روي LCD خيلي روشن تر به نظر آيد و گمراه کننده باشد. بنابر اين بايد در صورتيکه ممکن باشد روشنايي صفحه در شب کم شود.
نهايتا اينکه بقول قديميها کار نيکو کردن از پر کردن است! تجربه از دوربين مهمتر است. پس تا جايي که مي توانيد تجربه کنيد و از تجربيات خود ياد بگيريد و لذت ببريد.

مرجع: سايت http://www.megapixel.net/

/ 2 نظر / 9 بازدید
محمد كميجاني

دوربين چی سلام ممنونم که به سئوال من پاسخ ئائی و از بابت تبرک هم متشکرم . انشاء الله که خودت و وبلاگت پايدار باشی . اطلاعات خيلی خوب و مفيدی می دهی . من يه صفحه بنام www.ryze.com/go/komijan دارم و در آنجا پس از اعلام روز تولدم بيش از بيست مورد پيام تبريک دريافت کردم و شما تنها کسی بودی که به من سر زده و تبريکيدی . آنجا جای جالبی است يه سر بهش بزن .

laleh

واقعا عاليه!!! مخصوصا موضوع عکاسی در شب خيلی خوب بود...اگر هم امکان داره عکس ها رو به اندازه بزرگترشون لينک بده يعنی با کليک روی عکس به بزرگترش لينک بشيم این طور زیباتر می شه البته همون طور که می دونیدمتاسفانه توی پرشين بلاگ اين کار در قسمت طراحی نمی شه و باید در html دستور ساده اش رو بنویسیم....موفق باشید.