چه پرينتري را انتخاب کنيم؟ - قسمت سوم

تکنولوژي هاي پرينت
انواع زيادي از پرينترهاي رنگي ديجيتال در بازار وجود دارد. بيشتر آنها داراي تکنولوژي شبيه جوهر افشان و يا تصعيد رنگ مي باشند. در ادامه سه نوع از متداولترين پرينترهايي که براي پرينت عکس رنگي مورد استفاده قرار مي گيرند توضيح داده شده است که شما مي توانيد در هر گروه پرينترهايي را در رده هاي آماتور، آماتور پيشرفته و حرفه اي پيدا کنيد.

جوهر افشان
نحوه کار پرينترهاي جوهرافشان دقيقا از نامشان مشخص است: جوهر از ميان نازل هاي بسيار ريز (تقريبا به قطر موي انسان) روي کاغذ پاشيده مي شود و با ايجاد قطرات ريز با رنگهاي مختلف روي کاغذ تصوير را تشکيل مي دهد. اين نازلها بخشي از کارتريج مي باشند که هد پرينتر را تشکيل مي دهد و روي کاغذ در راستاي افقي به عقب و جلو حرکت نموده و جوهر را روي آن مي پاشد. وقتي يک رديف از کاغذ به اندازه کافي با رنگ پوشانده شد استپ موتور پرينتر کاغذ را يک رديف جلوتر مي برد و همينطور ادامه مي يابد تا تصوير کامل شود.
براي انتقال جوهر از نازل روي کاغذ چند روش وجود دارد. تکنولوژي جوهرافشان حرارتي اول توسط شرکت کانن امريکا به نام - حباب افشان – Bubble-Jet ابداع گرديد که براي بيرون راندن جوهر از سوراخ نازل از حرارت استفاده مي کند. کانن پروسه حرارت دهي را بگونه اي تنظيم نموده است که پرينترهاي حباب افشان امروزي قادر به ايجاد نقاطي با اندازه هاي مختلف مي باشند، در حالي که در جوهرافشان ها نقاط داراي اندازه ثابت مي باشند. با تغيير اندازه نقاط پرينتر بهتر مي تواند تراکم جوهر را درنقاط مختلف تنظيم نمايد. رزولوشن پرينترهاي جوهر افشان حرارتي با 300 dpi شروع مي شود.
تکنولوژي ميکرو پيزو Micro Piezo که توسط اپسون آمريکا توسعه داده شده است براي انتقال جوهر بر روي جاغذ از شارژ الکتريکي استفاده مي کند. با اين روش مي توان کنترل بهتري بر روي اندازه و شکل قطرات جوهر داشت و معمولا نقاط ريزتر از نقاط توليد شده با جوهر افشان هاي حرارتي مي باشد. نقاط ريزتر به اين معني است که تعداد بيشتري از اين نقاط در اينچ واقع مي شود و ينابر اين رزولوشن بيشتري قابل دستيابي است. (اين پرينترها معمولا با 720 dpi شروع مي شوند) مزيت ديگر روش پيزو اينست که جوهر لازم نيست دماي بالاي تکنولوژي جوهر افشان حرارتي را تحمل نمايند، بنابر اين آزادي عمل بيشتري در توسعه جوهر هاي جديد براي اين پرينترها وجود دارد و جوهر هاي انها معمولا ارزانتر است.
تکنولوژي PhotoREt III متعلق به شرکت هيولت پاکارد يک تکنولوژي لايه گذاري است که نقاط بسيار ريزي را توليد مي نمايد و داراي نقاط بيشتري بر اينچ نسبت به ساير پرينترهاي جوهر افشان است. ( د رحدود 3500 نقطه رنگي در اينچ). اين مشخصه به HP اين امکان را داده است که بجاي اينکه نگران افزايش DPI باشد به افزايش محدوده طيف رنگي خود بپردازد.
امروزه پرينترهاي جوهر افشان صرف نظر از اين که از چه تکنولوژي استفاده مي کنند، در حال گسترش به عنوان وسيله پرينت رنگي در منازل، دفاتر و حتي در مشاغل بوده و با وجود پيشرفت در کيفيت و کارائي در حال کاهش قيمت مي باشند.

تصعيد رنگي
اين تکنولوژي مدت مديدي به عنوان تنها تکنولوژي قادر به توليد پرينتي ديجيتال با کيفيت واقعي عکس شناخته مي شد. در اين پرينتر هزاران المنت حرارتي بسيار ريز با ريبوني رنگي در تماس بوده و با انتقال حرارت به آن تصعيدي گازي از رنگ را بوجود مي آورد که در هر مرتبه يک رنگ را به کاغذ منتقل مي کند. هر المنت حرارتي با استفاده از پردازنده مرکزي پرينتر بطور جداگانه کنترل مي شود. طبيعت گازي شکل رنگها باعث مي شود که بطور همگن روي کاغذ با هم در آميخته شده و پرينت هايي با طيف هاي پيوسته را بوجود آورند که تقريبا قابل تشخيص از عکسهاي چاپ شده نمي باشند.
د رابتدا اين پرينترها داراي اندازه اي بزرگ، سنگين و بسيار گران بودند. بخاطر اينکه هر ريبون رنگي بطور جداگانه استفاده مي شود ( درهرمرحله يکي از رنگهاي فيروزه اي، بنفش، زرد و در بعضي پرينترها مشکي) پروسه پرينت در اين پرينترها کمي کند نيز مي باشد. بهر حال، کيفيت آنها براي خود حرفي براي گفتن دارد و بعضي از انواع جديدتر و ارزانتر آنها مثل پرينترهاي تصعيد رنگي ساخت اليمپوس براي استفاده با دوربين هاي ديجيتالي اين شرکت تهيه مي شوند در حال عموميت يافتن مي باشند.

تکنولوژي خودرنگ حرارتي (ترمو اتوکروم)
ترمو اتوکروم تکنولوژي جديدي است که ازلايه هاي رنگدانه هاي حساس به حرارت که روي کاغذ نشانده شده اند براي توليد تصوير استفاده مي کند. سه لايه رنگي - فيروزه اي، بنفش و زرد – که هر کدام به حرارت خاصي حساس مي باشند روي اين کاغذها وجود دارد. پرينتر به صورت انتخاب شده هر ناحيه از کاغذ را حرارت خاصي مي دهد و در هر بار يک رنگ توليد مي شود. براي فعال کردن و سپس ثابت کردن رنگ دانه ها از نور فرابنفش استفاده مي شود. شرکت فيلم عکاسي فوجي آمريکا از اين تکنولوژي در پرينترها NC و NX خود که مخصوص دوربين هاي ديجيتال اين شرکت طراحي شده است استفاده مي نمايد.

/ 1 نظر / 9 بازدید
مبین

سلام . وبلاگ جالبی دارید . من به شما لینک میدم شما هم لینک میدی؟؟؟؟؟