ده نکته مهم در ويدئوي ديجيتال- قسمت دوم

4- اول نوار ويدئو را سياه کنيد!
"کدزماني" (timeCode)  زبان ويدئو است. اين کد زماني سيستمي است که دوربين شما براي نسبت دادن يک شماره منحصر به فرد به هر فريم از فيلمي که مي گيريد از آن استفاده مي کند و شما را قادر مي سازد که بطور دقيق سکانس هايتان را ثبت نموده و بعدا براحتي آن سکانس طلائي را که مي خواهيد پيدا نمائيد، بدون آنکه انقدر فيلم را عقب و جلو ببريد که يا فيلم يا دوربين تان بسوزد !! کد زماني کامل براي بسياري از وسايل ويرايش ويدئويي به منظور پردازش دسته اي (Batch Processing)  نيز لازم است. حتي اگر وسيله اي که اکنون براي ويرايش ويدئويتان استفاده مي کنيد نيازي به کد زماني کامل ندارد، ممکن است اگر بخواهيد از نرم افزاري مثل iMovie مخصوص اپل استفاده نمائيد نياز به آن خواهيد داشت (نظير نرم افزار Adobe Premiere ).
بهترين راه براي اين که کد زماني را داشته باشيد اين است ک هيچ گاه هنگامي که مانيتور دوربين صفحه آبي نشان مي دهد شروع به فيلم برداري نکنيد. (بعضي از دوربين ها از صفحه سياه به جاي اين حالت استفاده مي کنند). اگر شما با يک صفحه آبي شروع به فيلم برداري کنيد، اگر حتی در ميانه نوار نيز باشيد کد زماني شما از صفر شروع خواهد شد. به اين حالت کد زماني مقطوع يا شکسته مي گوييم. چيزي که شما به آن نياز داريد فيلم پيوسته بدون قطع شدگي در فيلم مي باشد که در اين حالت عدد کد زماني به هر فريم نسبت داده مي شود و در ميانه فيلم هنگام آغاز سکانس بعدي دوباره از صفر شروع نمي شود.
به علت اين که کد زماني پيوسته اهميت حياتي دارد گاهي اوقات فيلم برداران حرفه اي قبل از شروع فيلم برداري و رفتن به محل،  نوار ويدئويي خود را اصطلاحا سياه مي کنند. يعني نوار ويدئويي نو را درون دوربين ويدئويي گذارده و درپوش لنز را روي آن قرار مي دهند، دکمه رکورد (ضبط) دوربين را در محيطي کاملا ساکت فشار مي دهند و اجازه مي دهند که فيلم تا آخر آن بچرخد. سپس فيلم را به اول بر مي گردانند و روي آن برچسب مي زنند، اکنون فيلم براي کار آماده است. در چنين شرايطي هيچ مهم نيست در طي فيلم برداري چه اتفاقي مي افتد، کد زماني تا انتهاي فيلم بطور پيوسته باقي مي ماند.

5- وابستگي خود را به ميکروفون سرخود دوربين کم کنيد.
هرجا که ممکن است براي ضبط صدا در حين فيلم برداري از يک ميکروفون خارجي  بي سيم يا با سيم استفاده نماييد. با ميل خود براي  رفتن از راه راحتتر و استفاده از ميکروفون سرخود دوربين مبارزه نماييد. نه تنها ميکروفون سرخود شما کيفيت کمتري از يک ميکروفون خارجي خوب دارد، بلکه نويزهاي مکانيزم مکانيکي دوربين را نيز ضبط مي نمايد.
 

image004.jpg


بله، گاهي اوقات شما مجبوريد از ميکروفون سرخود دوربين تان استفاده نماييد، ولي هر جا مي توانيداز يک ميکروفون بي سيم يا با سيم  دستي نظير آنچه اينجا نشان داده شده است استفاده نماييد.


اگر استفاده از ميکروفون بي سيم يا دستي در شرايط فيلم برداري تان غير ممکن است، براي ضبط صدا ميکروفوني را روي محل نصب وسايل جانبي دوربين نصب نماييد. بعضي از توليد کنندگا ن به اين منظور ميکروفون هاي جانبي خاصي را توليد مي کنند. هر چند در چنين شرايطي کيفيت صدا به خوبي آنچه با يک ميکروفون يقه اي در مصاحبه يا ميکروفون استوديويي ي پايه دار در سخنراني به دست مي آيد نيست، ولي در مقايسه با صداي ميکروفون سرخود دوربين که صداي موتور دوربين نيز در آن شنيده مي شود بسيار بهتر است.

6-از تک پايه استفاده کنيد.
وقتي به فيلم برداري ويدئويي فکر مي کنيد، احتمالا بيشتر شما به ثبت حرکت يعني گرفتن فيلم کسي يا چيزي که در حال حرکت است مي انديشيد. البته همينطور است. معمولا کسي از يک گل ساکن درون گلدان فيلم نمي سازد. بنابر اين اگر اساس ويدئو حرکت است، پس چرا آدم از ديدن خيلي از فيلم هاي ويدئويي خانگي سرگيجه مي گيرد؟!
مشکل از اينجاست که بيشتر هواخواهان DV نمي دانند که چگونه فيلم بگيرند! به عبارت ديگر نمي دانند که اين سوژه است که بايد حرکت کند نه دوربين!!
اين اشتباه بخصوص در فيلم برداري از صحنه هاي پرتحرک بيشتر رايج است. مثلا در هنگامي که فيلم بردار دوربين را روي دست گرفته و از يک اتفاق ورزشي همانند فوتبال فيلم مي گيرد. واضح است که شما مجبوريد دوربين را حرکت دهيد، وگرنه شايد هرگز نتوانيد بازي را درکادر دوربين داشته باشيد! اما اينکه چگونه دوربين را حرکت دهيد مهم است. فوت کوزه گري در اينجاست!
بيشتر حرفه ايها در چنين حالاتي دوربين را روي سه پايه مي گذارند. براي گرفتن تصاويربدون لرزش هيچ چيزي مناسبتر از يک سه پايه محکم و ساکن با سر متحرک نيست. اما ممکن است اين کار براي بيشتر حالاتي که شما با آن مواجه هستيد مناسب نباشد. در واقع بيشتر مردم حمل يک سه پايه سنگين و بزرگ را برای استفاده با يک دوربين ظريف و سبک بر نمي تابند.
حلال اين مشکلات چيزي نيست جز يک وسيله ساده، جمع و جور و بسيار موثر بنام monopod يا بقول من "تک پايه"! اين وسيله در واقع يک سه پايه دوربين ولي با يک پايه است. چيزي شبيه به يک ميله که سر آن ابزار اتصال دوربين و حرکت آن نصب شده باشد. با وجود سادگي حمل و نقل و جمع وجوري، تک پايه وسيله اي عالي براي ثابت کردن تصاوير مي باشد. با اين وسيله فيلم برداري شما هنگام دنبال کردن يک سوژه متحرک به سرعت بهبود مي يابد.
و به علاوه، هنگامي که فيلم برداري تان پايان يافت، يک وسيله شيک يک لنگه در دست داريد که مي توانيد مثل يک عصا از آن در حال قدم زدن در کنار ساحل، همراه با اواز مرغان ماهي خوار، زير تلاءلوء طلائي خورشيد د رحالي که امواج دريا گاهي سرخوشانه دستي به روي پاي شما مي کشد...... وااااااي نگو ديگه که دلم رفت!!! 09.gif

برای خواندن ۴ نکته باقيمانده منتظر بمانيد تا شنبه...

35.gifمبعث سرور کائنات و فخر موجودات پيامبر رحمت بر شما مبارک باد.35.gif

 

/ 11 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
m

سلام

فاطمه

و جهان از اين «غار» روشني گرفت ...عشق در حرا، حرمت جاويد يافت ؛ چرا كه حرا ، حريم نور است و روشنايي حرا در بلنداي سنگواره اي به حضور الهي محمد(ص) تا ابد اعتبار يافت. نفس جبرئيل كه دميد ديگر حرا ، مغاكي تيره نبود. قدمگاه فرشتگان آسماني بود كه ناموس بزرگ خدا را بر شانه بشر نهادند و محمد (ص) مبعوث شد.از آن زمان تا هميشه هستي، حرا، همچون خورشيد بر جان جهان مي تابد.....بعثت رسول اکرم حضرت مصطفي (ص) برپيروان شريعت محمدي مبارک باد

mj

عيد شما هم مبارک

azm

سلام من اولین باره که به وبلاگ شما سر می زنم.وبلاگ با حالی رو دست و پا کردی .مطالبت که خداوکیلی به درد بخور بود ، می تونم بگم که برای من یکی به درد بخور بود چون که می خوام یه دوربین دیجیتال بخرم می خواستم بدونم شما که در این کار خبره هستین می دونید نمایندگی دوربین های کاسیو در ایران کجاست؟

Niaz

اه اه اه . کاسيو نخری.

بابا لنگ دراز

سلام آقا رضا . واقعا نمی دونم چه جوری ازت تشکر کنم. مرسی بابت لينک.بازم مثل هميشه مفيد می نويسی. چند وقتی هست صفحات بلاگ تو رو هر چند روز يه بار ذخيره می کنم .چون می دونم به دردم می خوره! موفق باشی.

kamran

من از اين تک پايه ها ديدم که چرخ هم داشت و کمک ميکنه که اگر مایل باشین حرکت ظریفی با دوربین داشته باشین! به هر حال از تکونهای در راستای عمودی جلوگیری میکنه!

m

عيد شما هم مبارک

محسن

ايول چقدر مطلب مفيد ايول کارت درسته!

mj

اقا چرا پست جديد نميفرستی بالا .