عکاسي از نوزادان

خيلي ها درمقابل آن لبخندهاي بي دندادن زيبا يا دست کوچکي که به انگشتي چنگ زده است دچار احساسي توام از عشق و تحسين مي شوند: "بدو بيا، ني ني داره مي خنده!"

image001.jpg

در عکاسي از کودکان دوره نوزادي يک دوره  گذرا است که پر است از تغييرات سريع و شما بايد در هر لحظه براي ثبت اين لحظات که ممکن است ديگر روي ندهد آماده باشيد. هميشه با يک دوربين دم دست براي شکار لحظات ناب کودکتان آماده باشيد. اين لحظات مي تواند خاطراتي زيبا را براي تمام عمر شما و کودکتان جاودانه سازد.
براي گرفتن يک عکس خوب از کودکان  چکار کنيم؟

نزديک برويد
اگر به اندازه کافي نزديک نباشيد، پس زمينه شلوغ تصوير کودک شما را تحت الشعاع قرار مي دهد. حداقل يک سوم يا بيشتر کادر عکس را با کودکتان پر کنيد.

کمي فاصله را تجربه کنيد
حالتي ديگر را تجربه کنيد. کمي دور برويد. تجربه کودک شما تا حد زيادي با محيطي که در آن قرار دارد بهم گره خورده است. با عکاسي از کودکتان در مقابل در ورودي يا در حالي که روي مبل يا کاناپه به خواب رفته است، اندازه قد و قواره او را در مقايسه با اشياء نشان دهيد.

به آرايش صحنه دقت کنيد
هنگامي که در منظره ياب نگاه مي کنيد، کودک را در خارج از مرکز تصوير قرار دهيد. اين آرايش احساس طبيعي تري به عکس مي دهد بدون اينکه نگاه بيننده را از نقطه مورد نظر در عکس (که همان سوژه مي باشد) منحرف نمايد.


image002.jpg
از پس زمينه ساده استفاده کنيد
براي اين که تمرکز عکس را بر روي کودک قرار دهيد، مطمئن شويد که زمينه عکس سوژه را تحت تاثير قرار نمي دهد. بااستفاده از يک پس زمينه ساده توجه روي خود کودک حفط مي شود. براي پرتره هاي کودک از اين متد استفاده نماييد.
 
به رنگ ها دقت نماييد
به رنگهاي اطراف کودکتان توجه نماييد. رنگهاي زرد و قرمز رنگهاي گرم هستند و تمايل به جدا شدن از زمينه را دارند. در حالي که رنگهاي طيف آبي بهتر در زمينه عکس مي نشينند. با تجربه بهتر مي توانيد تعيين نماييد کدام رنگها بيشتر به کودکتان مي آيد.
 
از گرفتن عکسهاي عمودي غافل نشويد
هنگامي که کودک در حالت ايستاده يا نشسته است عکس را بصورت عمودي بگيريد. با اين کار مي توانيد به سوژه نزديکتر شويد و تنوع بيشتري به عکسهايتان بدهيد.


image003.jpg
از کودکتان در حال فعاليت عکاسي کنيد
کودک را هنگام سينه خيز رفتن، چهار دست و پا رفتن، چنگ زدن به اشياء براي بلند شدن يا گرفتن و... دنبال کنيد. از پشت منظره ياب دوربين حالت کودک را بسنجيد. مثلا او را در يک ساک در باز بنشانيد و توپي را در کنار او روي زمين قرار دهيد. از تقلاي او براي خارج شدن و گرفتن توپ عکاسي کنيد. هنگامي که در حال سرکشي و فضولي در گنجه ها و کمدها است از او عکس بگيريد.


image004.jpg
از ارتفاع پايين عکس بگيريد.
در سطح قد کودک دوربين را پايين ببريد. معمولا در اين وضعيت نماي بهتري از کودک به دست مي آيد. حالات ديگر را آزمايش کنيد. از بين ميله هاي تخت کودک از او عکس بگيريد. يا هنگامي که روي صندلي کوچکش نشسته روي زمين دراز بکشيد و از پايين از او عکاسي کنيد. کمي ابتکار به خرج دهيد. معمولا ايستادن ساده و مصنوعي در مقابل دوربين لطفي ندارد.

از حالات احساسی مختلف عکس بگيريد
گريه کردن، اخم کردن، خنديدن و ساير حالات بخشي از کودک شماست. از هر حالتي که کودک شما مي تواند نشان دهد عکس بگيريد. براي ظهور حالات مختلف هنگام عکاسي از شخص ديگري کمک بگيريد تا مثلا او را بخنداند. (البته براي عکس گرفتن گريه اش را در نياوريد!)

از هر حالت چند عکس بگيريد
چون لحظات خاصي که براي کودکان بروز مي کند بسيار گذرا و کوتاهند براي اطمينان از خوب شدن عکس از هر لحظه چند عکس بگيريد. تجربه کنيد. از بين عکسها بهترينشان را انتخاب کنيد يا  از تمام آنها براي نشان دادن سريال يک اتفاق استفاده نماييد.

/ 8 نظر / 11 بازدید
sina

سلام.. من فعلاْ دسترسی به کودک ندارم! به خاطر همين از جک و جونور ها عکس می گيرم.. راستی يهs45 گرفتم... مرسی از راهنماييت.. ۲ تا از عکس هام رو هم توی وبلاگم گذاشتم!

محمدرضا

آقا رضای عزیز سلام عیدتون مبارک من یک عکس نسبتا زیبا از میدان آزادی در شب نیمه شعبان برای شما ایمیل کردم امیدوارم این عکس را در وبلاگ خود بعنوان عیدی دوستان قراردهید باتشکر

صادق

سلام رضا جان! ميلاد حضرت ولی عصر به شما و خانواده محترمتان مبارک باشد. مطلب این قسمت خیلی جالب بود. اميدوارم موفق و سرزنده باشی.

مهدی

یسلام به همه دوستان من تصمیم دارم یک olympus c750 uz بخرم .میخواستم ببینم ایا دوستان با این دوربین کار کردند و یا نظری دارن. ممنون

Niaz

سينا جان دوربین جدید مبارک . S45 .... wow :)

Alireza

سلام ... واقعا دمت گرم . چقدر به این مطلب در مورد عکاسی از کودکان نیاز داشم . خیلی کمکم کرد . بابا اینکاره .... بازهم متشکرم