چه پرينتري را انتخاب کنيم؟ - قسمت دوم

چند رنگ؟
بيشتر پرينترهاي رنگي از ترکيب سه، چهار يا شش رنگ براي توليد عکسهاي تمام رنگي استفاده مي نمايند. پرينترهاي جوهر افشان هر رنگ را جداگانه توزيع مي نمايند، که يا از يک کارتريج چند محفظه اي جوهرهاي رنگي تامين مي شود و يا از کارتريج هاي جداگانه رنگ که مي تواند بعد از اتمام هر رنگ جداگانه تعويض شود. پرينترهاي تصعيد رنگ (Dye Sub) داراي ريبونهاي رنگي حساس به حرارت هستند که هر کدام يک رنگ مي باشند. تمام پرينترها از رنگهاي فيروزه اي، بنفش و زرد به عنوان رنگهاي پايه استفاده مي کنند با تغييرات اندکي که در ادامه توضيح داده شده است :
- پرينترهاي سه رنگي: فيروزه اي، بنفش و زرد CMY به عنوان رنگهاي تفريقي "subtractive" شناخته مي شوند. اگر شما مقادير مساوي اين سه رنگ را با هم ترکيب نماييد رنگ مشکي به دست مي آيد که به مفهوم عدم وجود تمام رنگهاست. بر اساس اين تئوري يک پرينتر CMY مي تواند رنگ مشکي را بدون هيچ مشکلي توليد نمايد. ولي در واقعيت، مشکي به دست آمده با CMY بيشتر شبيه خاکستري ديده مي شود، بنابر اين صنايع پرينتر سازي براي توليد دقيق رنگ مشکي جوهرمشکي را نيز جداگانه به عنوان رنگ چهارم روي پرينتر نصب مي نمايند. بنابر اين اگر شما دنبال عکس با کيفيت هستيد از پرينتري که فقط داراي سه رنگ مي باشد اجتناب کنيد.
- پرينترهاي چهار رنگي: نظير پروسه هاي پيشرفته پرينت ذکر شده در فوق، بيشتر پرينترهاي ديجيتال با کيفيت بالا از ترکيبي از رنگهاي فيروزه اي، بنفش ، زرد و مشکي CMYK براي بازسازي هر چه طبيعي تر طيف هاي مختلف رنگي استفاده مي کنند. هنگام خريد دنبال پرينتري باشيد که حداقل از چهار رنگ استفاده مي نمايد.
- پرينترهاي شش رنگي: بسياري از سازندگان پرينتر 2 رنگ فيروزه اي روشن و بنفش روشن را به جوهر هاي معمولي CMYK اضافه نموده اند. اين دو رنگ توليد رنگهاي طيف روشن تصوير را براي پرينتر راحت تر کرده اند، بدون اينکه پرينتر براي توليد رنگ مجبور به خالي گذاشتن فاصله سفيد بين دو نقطه باشد. نتيجه به دست آمده تصويري است که در آن طيف هاي رنگي پيوسته تر به نظر مي آيند.

پوشش فرابنفش
براي افزايش دوام پرينت و کاهش اثر مخرب اشعه فرابنفش بر روي تصاوير پرينت گرفته شده تحقيقات بسياري بر روي محافظت اين پرينت ها انجام شده است. علاوه بر بهبود کيفيت جوهرها، بعضي از سازندگان پرينتر پوشش دهي ضد فرابنفش را به پروسه پرينت اضافه نموده اند. اين تکنولوژي در پرينترهاي پيشرفته تصعيد رنگي بکار گرفته شده و لايه UV استفاده شده عمر پرينت را تا يک دهه تضمين مي کند.

انتخاب کاغذ مناسب
کاغذ نقشي کليدي در کيفيت يک پرينت ديجيتال دارد. شما با استفاده از يک کاغذ ارزانقيمت و متخلخل معمولي که براي پرينت گرفتن عکس تهيه نشده، قادر به اخذ نتيجه خوبي نخواهيد بود. بهترين انتخاب خريد کاغذ و جوهري است که توسط سازنده پرينتر توصيه و يا به احتمال زياد ساخته شده است. اين کاغذ ها براي استفاده با اين پرينتر بهينه شده اند و احتمالا بهترين نتيجه را خواهند داد.
وقتي با پرينتر خود بطور کامل آشنا شديد ميتوانيد کاغذهاي ديگر را نيز آزمايش نموده و نتيجه به دست آمده را با کاغذ اصلي مقايسه نماييد. امروزه براي پرينترهاي جوهرافشان کاغذهاي جالب بسياري وجود دارد که مي توان از آنها استفاده نمود.

قبل از خريد امتحان کنيد
براي خريد پرينتر هيچ راهي بهتر از آزمايش پيش از خريد وجود ندارد. ممکن است فروشنده يک پرينت آزمايشي ترجيحا همراه با متن بر روي آن داشته باشد. اگرممکن باشد همان پرينت بر روي پرينترهاي ديگر آزمايش شود تا بتوان بين آنها مقايسه نمود.
به پرينتر در هنگام کار دقت کنيد. آيا با سر و صدا کار مي کند و يا بي سر صدا است؟ آيا براي پرينت زمان زيادي طول مي کشد و يا سريع است؟ برگه مشخصات پرينتر را بررسي کنيد، در اين برگه معمولا سرعت پرينت بر حسب تعداد پرينت بر دقيقه ذکر شده است. (اين زمان بستگي زيادي به کيفيت پرينت و پوشش جوهر تنظيم شده دارد.
به تصوير پرينت شده دقت نماييد. در يک پرينت A4 نبايد از فاصله 20 سانتيمتري هيچ نقطه و يا لرزشي در لبه هاي صاف داخل تصوير ديده شود. به لبه هاي متن پرينت شده دقت نماييد که کاملا صاف باشد و در لبه هاي صاف خطوط (بخصوص خطوط اريب) هيچ حالت دندانه اي يا پله اي مشاهده نشود.

/ 4 نظر / 9 بازدید
m

از مطالب خوبت ممنون. راستی من ميخوام يه دوربين سونی پی 72 بخرم . به نظرت خوبه ؟

Niaz

به نظر من اگر به جای پی ۷۲ يک کانن A 70 بخريد خيلی بهتره . کانن ۳۰ هزار تومن گرونتره ولی ارزشش ۳۰ برابر بيشتره .....نياز.....

Reza

من هم با نياز موافقم. البته با خريد کانن A70 بايد حدود ۳۰ هزار تومان هم بابت خريد باتری شارژی و شارژر بدهيد. ولی ارزشش را دارد.

shima

وبلاگ کاملی داری خيلی عاليه.خوشم اومد.بازم بهت سر می زنم