برای تازه کارها


اگر خوش بحالتان شده و يک دوربين ديجيتال جديد خريده ايد، مبارکتان باشد و اصلا نترسيد! براي استفاده از دوربينتان ليستي از چيزهايي که بايد در مورد آن بدانيد را تهيه کرده ام که به شما در استفاده صحيح از دوربينتان کمک مي کند.

- حافظه دوربين:
اگر حافظه دوربين تان فقط همان 8 يا 16 مگابايتي است که همراه با دوربينتان فروخته شده خريد يک حافظه حداقل 128 MB را در صدر ليست خريد هايتان بگذاريد. اگر 256 MB باشد که چه بهتر. اين خريد را در اولين فرصت و يا با اولين پول زبان بسته ای که گيرتان افتاد انجام دهيد که تاخير بای نحو کان جايز نيست!

- عکسهاي ضميمه ايميل را کوچک کنيد:
اگر مي خواهيد عکسهاي دوربين تان را براي دوستان و آشنايان ايميل کنيد، دانلود کردن يک عکس يک مگابايتي را به آنها تحميل نکنيد مگر اين که قصد آزار آنان را داشته باشيد که آن حرف ديگری است. اگر بلد نيستيد هر چه سريعتر روش کوچک کردن عکسها به اندازه 480*640 و يا 240*320 را ياد بگيريد و از آنها در ايميل استفاده کنيد. با ساده ترين نرم افزارهای گرافيکی نيز اين کار ممکن است.

- ساعت دوربين را تنظيم کنيد:
يکي از توانائيهاي بسيار جالب دوربين هاي ديجيتال نگهداري اطلاعات عکس از جمله تاريخ و ساعت همراه با عکس مي باشد. اين اطلاعات در فايل عکس ذخيره مي شود و بنابر اين همواره اطلاعات جالبي از زمان و شرايط عکس برداري در اختيار خواهيد داشت. اين اطلاعات مفيد و ارزشمند را از دست ندهيد.

- به آرشيو عکسهايتان سر و سامان دهيد:
با داشتن دوربين ديجيتال بعد از مدت کوتاهي کامپيوترتان پر از عکسهاي مختلف خواهد شد که براي پيدا کردن يک عکس خاص مجبور مي شويد يک عالمه عکس را مرور نماييد. شايد اخر هم موفق به پيدا کردن عکس مورد نظر خود نشويد!! (بقول معروف شتر با بارش در کامپيوترتان گم می شود). براي جلوگيري از اين مشکل اول از همه عکسها را بر طبق زمان و رويدادها در دايرکتوريهاي مختلف قرار دهيد و از نرم افزارهاي آلبوم عکس موجود براي دسته بندي و مديريت عکسهايتان استفاده کنيد. قبل از اينکه دير شود به اين نصيحت وبلاگانه من گوش داده و اين کار را بکنيد.

- تنظيم هاي پيش فرض دوربينتان را مطابق سليقه خودتان تغيير دهيد:
بيشتر دوربين ها براي نحوه گرفتن عکسها تنظيم هايي را در اختيار کاربر قرار مي دهند. پيشنهاد من اين است که بالاترين رزولوشن، بهترين کيفيت (فشردگي کمترJPEG)، تراز سفيدي گرم (ابري) و فلاش خاموش را به عنوان تنظيم هاي پيش فرض دوربينتان انتخاب کنيد.

- عکس بگيريد!:
اگر براي عکاسي کمي وقت صرف کنيد از سرعت عادت کردن با همدم جديدتان تعجب خواهيد نمود. يک عالمه عکس بگيريد. از هر چه و هر جا که بنظرتان جالب بود عکس بگيريد. از دوربينتان لذت ببريد. بعد ازمدت کوتاهي بقول قديميها دوربينتان مثل موم در دستانتان جاي خواهد گرفت... حالا از اين موم هر شکلي که مي خواهيد مي توانيد بسازيد.

/ 8 نظر / 5 بازدید
m

اين بار هم حرفهات عالی بود . مرسی

Niaz

فکر کنم منظور رضا از ساعت همون ساعت subtitle هست نه Exif Data .البته Exif Data با هر نوع اديت مثل کوچک کردن عکس پاک ميشه ..... بعد از ادیت اين اطلاعات رو Paste کنيد تو فايل جديد .....نياز....

احمد

سلام درمورد عکاسی ازاشياء کوچک کمی توضيح بدهيد. دوربين من فوجی۶۹۰۰z است دفترچه راهنماي آن راگم كرده ام واگر دوستي بتواند ترجمه فارسي آنرا برايم پيداكند حاضرم جبران زحمت كرده و رضايت ايشان را جلب كنم . حالا كه مطالب اين دوست عزيزرا ميخوانم جگرم كباب ميشود حدود يك ميليون يا كارتها وباطري اضافه پول داده ام وبه اندازه يك دوربين ويزن اتوماتيك كارايي آن را بلد نيستم يك نمونه از عكسهايم را كه درمحل سد زاينده رود وازساختمان مشرف به آن انداخته ام براي نويسنده محترم ارسال ميكنم. متشكر

احمد

راستی لينک به مدل دوربينم http://www.fujifilm.ru/products/dsc/fx6900z/img/6900z.jpg

Niaz

سلام احمد جان. دوربین خیلی خوبی دارین . لینک دفترچه کامل انگلیسیش رو که Pdf به حجم ۴ مگابایت هست رو به همراه چند لینک آموزشی دوربینتون به آدرس ایمیلتون ارسال میکنم...خودتون ترجمش کنین تا هم عکاسیتون بهتر بشه و هم انگلیسیتون ;) .... عکاسی از اشياء کوچک همون عکاسی ماکرو هستش که ميتونيد با زدن دکمه ماکرو که علامت گل هست تا ۱۰ سانتی متری به شی مورد نظر نزديک بشين و ازش عکس بگيرين .... *** نياز***

m

امروز نوشتی خبر بده

علی

با سلام خدمت شما و با تشکر از مطالب مفیدتان برای ضمیمه کردن عکسها به نامه فرمودید که باید عکسها را بصورت 480*640 دراورد.در این صورت کیفیت عکس کاهش مییابد.اینطور نیست؟

Reza

علی اقا درست است کيفيت پايين می آيد. ولی معمولا هدف از ارسال يک عکس با ايميل برای دوستان فقط يادگاری بودن عکس و يا تجديد يک خاطره است که همان رزولوشن ۶۴۰ کفايت ميکند و بيشتر از آن ممکن است حجم ايميل حتی از حداکثر گنجايش ارسال و دريافت ايميل نيز فراتر رود . وگرنه اگر استفاده خاصی از عکس مد نظر باشد بايد با کيفيت مورد نياز ارسال شود.