فيلترهاي اپتيکي برای دوربين هاي ديجيتال - ۱

قبلا مطلبي در مورد فيلترهاي مورد استفاده در دوربين هاي ديجيتال نوشتم که فقط به معرفي اجمالي نام و کاربرد فيلترهاي مختلف پرداخته بود. در اين نوشته و چند سري آينده به معرفي و بررسي کامل چند فيلتر پر استفاده و مفيد براي دوربين هاي ديجيتال مي پردازم. اميدوارم موجبات رضايت دوستاني که تقاضاي مطلبي در اين مورد را نموده بودند فراهم آيد.

براي بسياري از مردم استفاده از فيلترهاي اپتيکي کاري رمز آلود و ناشناخته است. بهر حال، دوربين هاي ديجيتال همانند دوربين هاي فيلمي ازانواع زيادي از فيلترها استفاده مي کنند. البته بعضي از فيلترهاي مورد استفاده در دوربين هاي فيلمي مثل سريهاي 80 – 82 و 85 که براي تغيير دماي رنگها بکار مي رفت در دوربين هاي ديجيتال کاربرد ندارد و در دوربين هاي ديجيتال اين کار با تنظيم تراز سفيدي توسط نرم افزار پردازنده داخل دوربين انجام مي شود.
در بسياري از دوربين هاي اتوماتيک راهي براي نصب و استفاده از فيلتر وجود ندارد و يا بايد از اداپتور مخصوص لنز ايتفاده کرد که در بعضي موارد ديده شده که نتايج جالبي از آنها به دست نمي آيد. ولي بهر حال نمي توان از اثرات مهمي که فيلتر مي تواند بر روي بعضي از عکسها بگذارد صرف نظر نمود.
در دوربين هايي که امکان نصب فيلتر را ندارند مي توان با نگه داشتن فيلتر در مقابل لنز از آن استفاده نمود. هر چند اين روش روشي سخت و کاملا موثر نيست، ولي باز هم تصاوير جالبي را ايجاد مي نمايد.
يکي از جنبه هاي جالب عکسي ديجيتال اين است که عکاس مي تواند تجربه کند و نتيجه تجربه خود را سريعا مشاهده نمايد. حتي با يک دوربين اتوماتيک ساده نيز مي توان به عنوان ابزاري جالب زمان هاي خاطره انگيز و جالبي را گذراند و ثبت نمود.

image001.jpg
فيلترهاي فرا بنفش (UV)، نور روز(Skylight) و مه (Haze)

اين سه فيلتر پرکاربردترين فيلترهاي مورد استفاده در عکاسي هستند که معمولا به عنوان وسايلي ارزان براي محافظت از لنزهاي گران قيمت توصيه مي شوند. اين فيلترها براي استفاده در هواي آزاد و هواي آفتابي مناسب مي باشند.

image002.jpg
عکس اصلي: مستطيل سفيد ناحيه اي را که در عکسهاي پايين ديده مي شود نشان مي دهد.

فيلترهاي نور روز و مه براي کاهش طيف آبي رنگ اضافي در عکسها با حذف قسمتي از اشعه فرا بنفش که باعث ايجاد ماتي و رنگ رفتگي در عکسهاي هواي آزاد مي شود استفاده مي شود. اثر اين فيلترها معمولا بسيار دقيق و ريز است و معمولا ديدن بيان اين که اثر بسيار زيادي بر روي عکس ميگذارند کمي اغراق آميز به نظر مي رسد.
توضيح ساده اين فيلترها اين است که اثر مه آلودگي يا رنگ رفتگي در عکس ها را که در عکسهاي هواي آزاد در روز به وجود مي آيد کم مي کنند و رنگ آبي عکسها را در روز تا حدودي کاهش مي دهدو رنگها طبيعي تر مي شوند.

image003.jpg
بدون فيلتر

image004.jpg
با فيلتر مه (Haze)

فيلتر UV که با فيلترهاي مه و نور روز تشابه زیادی دارد براي جذب طيف نوري فرا بنفش که بين 10nm تا 400 nm قرار دارد طراحي شده است. اين فيلتر در حذف اثر مه آلودگي و تاري که توسط اشعه فرابنفش در مناظر دوردست به وجود مي آيد اثر بهتري از فيلترهاي مه و نور روز دارد.

/ 6 نظر / 9 بازدید
mz

آقا ممنون خيلی خوب بود من از اين فيلترها استفاده می کردم اما کارشونو دقيق نمی دونستم....کلا تمام مطالبت جالب و آموزنده هست

mehdi

با سلام. توی دوربينهايی کهISدارندو ارزون هم هستند سریPanasonicهستش کهlumix fz1يک دوربين ۲ مگا هستش وlumix fz10 که ۴ مگا هست و هر دو زوم12xدارند.قيمتfz1 در ايران ۳۸۰۰۰۰تومان هست و قيمتfz10احتمالا ۵۹۹دلار. البته کلا توی اين دوربينهای غيرSLR واقعاSony f828چيز جالبيه.ولی من توی ارتباط امروز خوندم که احتمالا اوایل۲۰۰۴مياد به بازار.

omid

سلام بچه ها من ميخوام دوربين اليمپوسC5050بخرم به نظر شما اين مدل دوربين خوبه؟ من بيشتر به بالای ۵ مگا پيکسل اهميت می دهم! لطفا راهنمايم کنيد متشکرم

mehdi

سلام به همه.و مخصوصا آقا رضا که جدا وبلاک خوبی دارن. آقای اميد به نظر من بهترین دوربین ۵مگ در حال حاضرSony F717هست با قيمت (۶۸۰۰۰۰).

Niaz

سلام اميد جان . Oly C5050 دوربين خيلی خوبي هست ولی نه به خوبی Sony F717 يا Nikon Coolpix 5700 يا Canon G5 يا Minolta Dimage 7i که از بين اين دوربين ها کانن و سونی در ايران مقبوليت بيشتری دارند . نمي دونم قيمت C5050 چنده ولی در رده قيمت ۶۵۰ تومن F717 و G5 خيلی بهتر از C5050 هستند . اگر تصميمتون عوض شد من از طريق ايميل گفته هامو ثابت ميکنم و حتی تضمين ميکنم که F717 و G5 خيلی بهتر از C5050 هستند ....

محمدرضا نصیری

سلام من هم با نیاز موافقم ولی اون وسط قیمت Nikon Coolpix 5700 را از مجتمع پایتخت پرسیدم گفتند : 870هزار تومان اوووووووووووووووووووووووووه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه ه خلیلی از اون یکی ها گرونتره ولی خدا وکیلی خیلی دوربینه !