ده نکته مهم در عکاسي ديجيتال – قسمت اول از چهار

توصيه هاي Derrick Story نويسنده کتاب راهنماي جيبي عکاسي ديجيتال

شايد قبلا اين جملات را شنيده ايد: " دوربين هاي ديجيتال تمام کار را خودشان انجام مي دهند، فقط کافي است دکمه را فشار دهيد تا عکسي سحر آميز به دست آيد. هرچه دوربين بهتر باشد عکسي بهتر به دست مي آيد." آيا درست است؟ من اصلا قبول ندارم!
واقعيت اين است که شما مي توانيد با استفاده از دوربين هاي ساده اتوماتيک عکسهاي جالبي بگيريد و يا برعکس با استفاده از گرانترين دوربين نيکون عکسي بد! اين دوربين نيست که عکسي زيبا مي گيرد، عکاس است. با کمي دانش و آمادگي مي توان با انجام تنظيم هاي صحيح و استفاده از تکنيک هاي کار، با استفاده از کوچکترين دوربين ديجيتال عکسي به يادماندني گرفت.
براي کمک به شما براي گرفتن عکسهاي خوب، ده نکته در اينجا ذکر مي کنم که شما را قادر مي سازد عکسي در حد حرفه ايها بگيريد بدون اينکه پول زيادي براي خريد دوربين هاي گرانقيمت حرفه اي پرداخته باشيد.

1- رنگها را گرم کنيد.
آيا تا بحال متوجه شده ايد که عکسهايتان بعضي وقتها سرد و بي روح هستند؟ اگر چنين احساسي داريد، بدانيد که شما تنها نيستيد. تراز سفيدي (White Balance) پيش فرض براي دوربين هاي ديجيتال روي حالت اتوماتيک تنظيم شده است که براي بيشتر وضعيت ها نيز مناسب است، ولي معمولا کمي تمايل به رنگهاي سرد دارد.
وقتي در حال عکاسي از چهره و يا منظره در هواي آزاد هستيد، سعي نماييد تراز سفيدي دوربين را از حالت اتوماتيک به حالت ابري (Cloudy) تغيير دهيد. بله ابري! چرا؟ اين حالت مثل اينست که يک فيلتر ملايم گرم کننده رنگ را روي دوربين خود نصب کرده باشيد. د راين حالت رنگهاي قرمز و زرد قوي تر شده و تصاوير گرمتري به دست مي آيد.


image001.jpg
در شکل (1-الف) - عکسي از جايي در نزديک کوهستان که در حالت تراز سفيدي اتوماتيک گرفته شده است.


image002.jpg
در شکل (1-ب)- با استفاده از حالت تراز سفيدي ابري و نگه داشتن يک عينک افتابي در مقابل لنز رنگها گرمتر شده اند. (دوربين Canon PowerShot S200, Program mode ).

اگر باو رنمي کنيد امتحان کنيد. در هواي آزاد چند عکس با تراز سفيدي اتوماتيک بگيريد و سپس همان عکسها را با تراز سفيدي ابري تکرار نماييد. عکسها را روي کامپيوتر منتقل نموده و در کنار يکديگر قرار دهيد و با هم مقايسه نماييد. من حدس مي زنم که شما عکسهاي گرمتر را بيشتر خواهيد پسنديد.

2- از فيلتر قطبي کننده (پولاريزه) استفاده نماييد.
اگر مي خواهيد به عکسهاي خود جاني ببخشيد از فيلترهاي پولاريزه استفاده نماييد. اين فيلتر، جزو لوازم واجبي است که بايد هر عکاسي براي گرفتن عکس منظره و عکاسي در هواي آزاد همراه داشته باشد. اين فيلتر با کاهش درخشندگي بيش از حد و حذف انعکاسهاي ناخواسته باعث به دست آمدن تصاويري با رنگهاي غني تر و اشباع تر بخصوص در آسمان مي شود.
چي؟ دوربين شما قابليت نصب فيلتر را ندارد؟ اصلا مهم نيست! من سالهاست که از اين حقه در دوربين اتوماتيک خودم استفاده مي کنم. اگر يک عينک آفتابي با کيفيت داريد، به سادگي از آن به عنوان فيلتر پولاريزه استفاده نماييد. شيشه عينک را تا جايي که ممکن است به لنز دوربين نزديک کنيد و قبل از گرفتن عکس در مانيتور دوربين ديده نشدن قاب عينک در تصوير را بررسي کنيد.


image003.jpg
شکل 2-الف- عکس معمولي بدون فيلتر


image004.jpg
شکل 2-ب- همان عکس با استفاده از نگه داشتن عينک افتابي روي لنز. به بهبود رنگها و بخصوص طيف هاي عميق تر آسمان در اين عکس توجه نماييد. (Canon PowerShot S200)

براي گرفتن بهترين نتيجه طوري قرار بگيريد که خورشيد در طرف راست يا چپ شما واقع شود. اثر پولاريزه شدن هنگامي که منبع نور داراي 90 درجه زاويه با آن باشد به حداکثر مي رسد.

----------
ضمنا از دوستان عزيز خواهشمندم نظرات خود را در مورد اين وبلاگ ارائه نمايند. در مورد قالب جديد نيز نظر دهيد.

/ 11 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
mehdi hassanli

سلام سايت قشنگی داری اگر ممکن هست به من هم لينک بده ومن را هم معرفی کن من هم جبران می کنم من منتظر جوابم

پیمان آقای گل

سلام عزيز ! وبلاگت عاليه !!!! من می خوام يه دوربين ديجيتال بگيرم حدود ۱۲۰ تومن که وب کم هم باشه و برای کارهای شخصی نه حرفه ای خلاصه اگه ميتوننی به من ميل بزن و چند تا بهم معرفی کن ! خيلی مخلصيم ها !!!!

احسان(نرم افزار هاي آموزشي)

سلام. من يه جائی دقيقا هوين مقاله تو رو ديدم. بدون لينک. فکر کنم کپی کردن ازت. يه چک بکن: http://sasite.net/photo/article/01toptendc/01toptendc.htm

Reza

ممنون آقا احسان درست است. همين مقاله است ولی از روی من کپی نشده. بلکه ترجمه ديگری از اين مقاله است. من اگر قبلا آن را ديده بودم ديگر آن را ترجمه نمی کردم و فقط به آن ارجاع ميدادم.

Armin

سايت بسيار جالب و مفيدی است. قالب جديد هم خيلی خوب است. موفق باشی.

mahdi rezaiyan

با سلام و خسته نباشيد به شما دوست عزيزم آقا رضا وبلاگ شما خيلی عاليه ضمنا اگه بتونين بهترينهای ديجيتال چه از نوع ارزون و چه گرون رو بر اساس درجه مقایسه کنين وبه اونا درجه بدین برای خريد اونا ديگه مشکلی بوجود نمياد مثلا بگين از دوربينهای ارزون ۱- کانن ای۷۰ و ۲-...و۳-... و در هفته يا ماه اونا رو با هم کمپار کنين و درجه بدين و ممنون از طرح جديد . هميشه با انرژی باشيد مهدی رضائيان

sina

ممن می خوام يه دوربين ديجيتال بگيرم.. الآن هم گه گيجه گرفتم.. اصلاْ نمی دونم چيکار کنم.. شديداْ کمک می خوام...

m

ببين جوابمو ندادی . دوباره میپرسم دوربين خوب حول وحوش دويست و سيصد چيه ؟

Niaz

دوربين خوب حول وحوش دويست و سيصد کانن A70 ....نياز....

Niaz

در مورد Polarizer به موارد خيلی خوبی اشاره کرديد ....tanx Reza .....نياز.....