ده نکته مهم در ويدئوي ديجيتال- قسمت سوم

7-از نور پردازيهاي ارزان قيمت بهره ببريد.
نور افکنهاي قدرتمند ويدئويي براي استفاده در فضاي بسته و در نزديکي پريز برق مناسب است، ولي هنگامي که شما در هواي آزاد هستيد چندان مناسب نيست. لامپ هاي کوچک روي دوربين شما نيز ممکن است در شرايط اضطراري بکار آيد ولي مي تواند باتري دوربين شما را خيلي سريع خالي نمايد.
وقتي که دست مهربان طبيعت نور کافي در روز در اختيار شما مي گذارد، چرا با استفاده از منعکس کننده ها از اين لطف و مهرباني براي روشن کردن سوژه خود استفاده نکنيم؟ شما مي توانيد از ديسکهاي روشن کننده تاشو آماده و يا صفحاتي که خودتان با استفاده از مقواي سفيد برقي يا فويل الومينيومي و يا مواد ديگر که هر کدام خاصيتي متفاوت دارد به اين منظور استفاده نمايد. اين صفحات را مي توان با دست نگه داشت و يا روي يک پايه يا جايگاه قرار داد.image005.jpg
image006.jpg  منعکس کننده هاي تاشو براي تاباندن نور به سوژه مورد استفاده قرار مي گيرد. در عکس اول سوژه ديسک منعکس کننده را نشان داده ولي از آن براي تاباندن نور استفاده نشده است. در عکس پايين با تاباندن نور به سوژه تغييرات زيادي در تصوير لباس و طيف هاي رنگي پوست صورت ايجاد شده است.اگر بودجه خريد صفحات اماده براي اين کار در اختيار نداريد مي توانيد به فروشگاههاي لوازم التحرير مراجعه نموده و دو صفحه مقواي سفيد تهيه نماييد. هر چند اين صفحات تاشو نيستند ولي کار بازتاب نور و پخش کردن آنها را بخوبي انجام خواهند داد.

8- با فريب دادن دوربينتان زمينه تصوير را مات کنيد.
آيا تا بحال به اين فکر کرده ايد که چگونه پس زمينه شلوغ تصوير را مات کنيد و جلوي انحراف تمرکز از سوژه اصلي را بگيريد؟ در عکاسي، مي توان به سادگي دوربين را در مد اولويت ديافراگم قرار داد و با تغيير فاصله کانوني به اين حالت دست يافت. ولي مشکل در فيلمبرداري اين است که شما همانند دوربين عکاسي نمي توانيد با سرعت شاتر بازي کنيد.
پس راه حل چيست؟ دوربين تان با افزودن يک فيلترتراکم خنثي ND (neutral density)  گول بزنيد تا ديافراگمش را باز کند (بدون دست زدن به سرعت شاتر). اين فيلترها در تراکم هاي مختلفي (از يک تا چهار f) وجود دارند. هر چه فيلتر تاريک تر باشد، ديافراگم بازتر مي شود و در نتيجه پس زمينه مات تر مي شود.
اگر تمايلي براي خريد اين وسيله اضافي که ممکن است کاربرد زيادي هم نداشته باشد نداريد مي توانيد از يک فيلتر پولاريزه نيز به اين منظور استفاده نمايد. معمولا فيلتر هاي پولاريزه داراي تراکم حدود دو گام f مي باشند.


9- با يک فروشگاه ابزار آلات فروشي دوست شويد!
خريد يونيتهاي نور پردازي نقطه اي، پايه هاي نور افکن، لوزم پشت صحنه، و نگه دارنده هاي وسايل مختلف ممکن است از قيمت خود دوربين شما فراتر رود. قبل از اين که ته جيب هايتان را در مغازه هاي فروش وسايل فيلمبرداري ويدئويي بتکانيد گشتي در فروشگاههاي فروش ابزار الات بزنيد و با فروشندگان آن دوست شده و مشورت کنيد.
شما مي توانيد نور افکن ويدئويي تان را با نورافکن مخصوص فروشگاهها، لوله هاي PVC، و گيره هاي چوب با قيمتي بسيار پايينتر از نورافکن هاي مخصوص اين کار بسازيد. فقط کافي است کمي ابتکار به خرج دهيد.


10- به سينما برويد و تلويزيون نگاه کنيد.
ارزانترين راه آموختن اين است که مقابل تلويزيو ن بنشينيد و ببينيد که حرفه ايهاي اين کار چگونه صحنه ها را به تصوير مي کشند. هنگامي که مي خواهيد کار ديگران را تجزيه و تحليل کنيد، خواهيد ديد که اساس فيلم سازي خوب عبارت است از: نورپردازي قوي، صداي واضح، و قطع سکانس هاي ساده و به موقع.
توجه نماييد که سکانس ها چقدر طول مي کشد، محل قرارگرفتن دوربين کجاست و کارگردان چگونه فيلم را تدوين نموده است. همواره يک قلم و کاغذ دم دست داشته باشيد و نکته  هاي جالب در هر مورد را يادداشت نماييد تا بعدا بتوانيد آنها را به خاطر آورده و امتحان کنيد.


سخن آخر
همانند خيلي چيزهاي ديگر در زندگي، سختي کار روي يک برنامه ويدئويي آموزشي يا فيلمبرداري يک جشن تولد، هنگامي که رموز کار را بدانيد بسيار آسانتر خواهد شد. هنوز ترفندهاي زيادي وجود دارد که بايد بياموزيد، اما اين ده نکته ممکن است کمي شما را راه بيندازد.


-------------------------


اين هم دو عکس زيبا از با تشکر از دوست عزيز محمد رحيمي
نوع دوربين :Olympus C730UZ


 


rahimigol.jpg

ديافراگم: f4
حساسيت: ISO 64
سرعت شاتر: 80/1


 


rahimi33pol.jpg

ديافراگم: 3.5
حساسيت: ISO 64
سرعت شاتر: 1.6

/ 8 نظر / 29 بازدید
محمد مهدی

سلام واقعا تبريک می گويم . وبلاگ شما يکی از بهترين وبلاگهای آموزشی است که تا به حال ديده ام . به طوری که پاسخ تمام سوالهای خود در مورد انتخاب يک دوربين ديجيتال مناسب را در آن يافتم . مجددا از زحمات شما تشکر می کنم و اجازه می خواهم که لينک حضرتعالی را در وبلاگم قرار دهم . هميشه موفق و پيروز باشيد !

محمدرضا

سلام خسته نباشید وبلاگ بسیار ارزشمند و مفیدی دارید خواهشمندم در صورت امکان در مورد فیلترها و استفاده آنها در عکاسی دیجیتال مطالبی را ارائه فرمائید باتشکر

احمد نون

سلام

reza

سلام با تشکر از اًای رحیمی به خاطر عکسهای زيبا شان

MAHDI REZAIYAN

سلام به شما دوست عزيز خسته نباشيد.

m

سلام