چه پرينتري را انتخاب کنيم؟ - قسمت اول

بسياري از دوستان در مورد پرينترهاي مناسب براي پرينت عکس سوال نموده بودند که براي پاسخگويي به درخواست اين عزيزان مقاله زير را ترجمه نموده و در سه قسمت خدمت عزيزان ارائه مي دهم. د راين نوشتار بدون معرفي مدل و يا مارکي خاص سعي شده است اصول مقايسه و انتخاب يک پرينتر مناسب مورد بررسي قرار گيرد.


i950.jpg

هر کسي که براي خريد پرينتر اندکي در بازار جستجو کرده باشد مي داند که انواع بسيار متنوعي پرينتر در قفسه فروشگاهها موجود مي باشد. با وجود اين تنوع پيدا کردن آنچه که براي کار و يا منزل شما مناسب مي باشد بسيار مشکل مي باشد.
شما براي پرينت عکسهاي عالي نياز به پرينتري با رزولوشن خيلي بالا نداريد. در واقع هر چه رزولوشن پرينتر شما بالاتر باشد شما به رزولوشن بيشتري در عکس خود نياز داريد تا بتوانيد عکسي در اندازه دلخواه خود پرينت بگيريد. اين بخاطر اين است که براي تعيين سايز پرينت به دست آمده اندازه فايل تصوير (به پيکسل) به رزولوشن پرينتر (به نقطه در اينچ)تقسيم مي شود . براي مثال اگر اندازه تصوير 1280*1478 پيکسل است و پرينتر شما 163 dpi است، اندازه پرينت به دست آمده 7.8*9 اينچ مي شود:
1478 تقسيم بر 163 مي شود تقريبا 9 و 1280 تقسيم بر 163 مي شود 7.85 اينچ. يعني 7.8*9
اگر دقت پرينتر شما 300 dpi است، شما رزولوشن بالاتري خواهيد داشت ولي اندازه تصوير کوچکتري به دست خواهيد اورد! زيرا:
1478 تقسيم بر 300 مي شود تقريبا 4.92 و 1280 تقسيم بر 300 مي شود 4.26 يعني 4.2*4.9 اينچ.
بنابر اين اگر شما مي خواهيد براي خريد يک پرينتر سرمايه گذاري نماييد اول مطمئن شويد حداکثر اندازه عکسي که دوربينتان مي دهد با رزولوشن پرينتر شما تناسب منطقي داشته باشد. (اگر دوربين با رزولوشن کمتر از پرينتر داشته باشيد در واقع از امکانات پرينترتان اصلا استفاده اي نکرده ايد)
خوشبختانه امروزه دوران طلائي پرينترها محسوب مي شود و با توجه به قيمتهاي مناسب و کيفيت بالاي پرينترهاي موجود با اندکي دانش و تلاش مي توانيد خانه و يا محل کار خود را به لابراتور عکاسي تبديل نموده و براحتي کارتهاي تبريک، عکسهاي يادگاري و ... را با قيمتي مناسب چاپ نمائيد.
من در اينجا سعي مي کنم براي راهنمايي شما پارامترهاي اساسي را که در خريد پرينتر بايد مد نظر قرار دهيد تعريف نمايم تا هنگام خريد با بررسي آنها بهترين انتخاب براي خود را پيدا نماييد. در اين نوشتار سعي بر اختصار و پرداختن به اهم مسايل و در نظر گرفتن امکانات موجود در بازار بوده است.

کيفيت تصوير
وقتي شما براي خريد يک پرينتر کوچک براي پرينت عکسهاي رنگي خود اقدام مي نماييد، در واقع به دنبال مدلي مي گرديد که عکسي با رنگها و کيفيت طبيعي را ايجاد نمايد و تا حد ممکن تشابه بيشتري به عکسهاي چاپ شده داشته باشد. دستگاههاي چاپ عکس روزگاري بسيار گرانقيمت بوده و کار با آنها مشکل بود، ولي با پيشرفت در صنعت امروزه قيمت آنها در حد قابل تحمل براي خريدارهاي متوسط در آمده است.
تا همين اواخر، تنها دستگاهي که قادر به پرينت مناسب عکس بود پرينترهاي تصعيد رنگ Dye-Sublimation بودند، ولي امروزه پرينترهاي جوهر افشان گامهاي بلندي در بهبود کيفيت تصوير برداشته اند.
شرکتهايي نظير Hp و Epson در سالهاي اخير بازار پرينترهاي عکس با کيفيت نزديک به عکس هاي چاپي را در اختيار داشته و نتايج تحقيقات و پيشرفتهاي آنان بيشتر نصيب عکاسان آماتور شده است، تا جايي که حتي به توليد پرينترهايي تا قيمت 100 دلار هم دست يافته اند. هنگام خريد يک پرينتر رنگي براي پرينت عکس حتما در مشخصات آنها دنبال کلمات Photorealistic و يا Photo-quality بگرديد.

دقت پرينتر DPI
در حالي که دوربين هاي ديجيتال براي بيان دقت تصويرشان از مقياس پيکسل استفاده مي کنند، دقت پرينتر بر اساس تعداد نقاطي که پرينتر بر هر اينچ کاغذ مي تواند بگذارد dpi بيان ميگردد. هر چه dpi بالاتر باشد نقطه گذارده شده کوچکتر است و تفکيک نقاط از يکديگر با چشم غير مسلح سخت تر مي شود. پرينترهاي عکس داراي کيفيت خيلي بالا داراي نقاط بسيار ريزي هستند که تنها با استفاده از ذره بين مي توان آنها را ديد، ولي بين با کيفيت ترين و کم کيفيت ترين پرينتر مدلهاي قابل قبول بسياري مي تواند وجود داشته باشد.
دقت پرينترها بين 300 تا 1400 dpi و بيشتر متغير است که بستگي به تکنولوژي مورد استفاده براي گذاردن نقطه و اندازه نازلها و يا المنت هاي گرمايي هد آن دارد.معمولا پرينتري که 600 dpi توليد ميکند پرينتري با کيفيت عکس محسوب مي شود، اما عوامل ديگري نيز وجود دارد که در کيفيت عکس موثر مي باشد. نوع کاغذي که براي پرينت استفاده مي نماييد تاثير بسياري برکيفيت ان دارد و همچنين تعداد رنگي که پرينتر استفاده مي نمايد و نحوه کاربرد جوهر تاثير گذار است.
ادامه دارد...

برای مطالعه مشخصات تعدادی از پرينترهای مخصوص عکس به اينجا مراجعه نماييد.

/ 2 نظر / 39 بازدید
mahdi rezaiyan

با سلام يك سري دستگاههاي چاپ ديجيتال هم هستند كه دقيقا تصوير را از دوربين گرفته و بر روي كاغذ عكاسي معمولي ظاهر ميكنند. ممنون در مورد اينها هم توضيح بدهيد در صورت امكان.

Lord

سلام دوست عزيز واقعا از وبلاگ خيلی استفاده ميکنيم موفق باشيد فکر کنم اينجا رو ديده باشی يه سر بزن اگر نديدی http://www.powershot.com/powershot2/home.html