دوربين‌هاي فيلم برداري ديجيتال - قسمت سوم ( آخر)

يکي از تواناييهاي اخير دوربين هاي فيلمبرداري ديجيتال اتصال به اينترنت مي باشد. دوربين هاي مجهز به يک واسط Bluetooth (رابطي بي سيم بين وسايل الکترونيکي) مي توانند از طريق يک موبايل يا خط تلفن به اينترنت متصل شده و به ايميل يا صفحات اينترنتي متصل شوند.
تا اوايل سال 2000 فرمتهاي اصلي دوربين هاي فيلمبرداري ديجيتال عبارت بودند از:
Mini-DV: رايجترين فرمت مورد استفاده مي باشد. داراي پهناي 6.35mm بوده و اندازه آن 12/1 اندازه نوارهاي VHS است و ظرفيت ضبط 90 دقيقه فيلم در مد long-play با وضوح 500 خط را دارد. دوربينهايي که از اين فرمت استفاده مي کنند در کف دست جا مي شوند.
Digital8: در سال 1999 معرفي گرديد. دوربين هاي Digital8 Sony چيزي بين دوربينهاي 8mm و Hi-8 و MiniDV ميباشند. اين دوربين ها تقريبا با همان کيفيت miniDV ها اما با فرمت 8mm و Hi-8 ضبط ميکنند. اندازه اين نوارها 4/1 سايز نوار VHS بوده و طرفيت آنها در حدود يک ساعت مي باشد. اين فرمت يک انتخاب مناسب براي آنها است که دنبال دوربين ديجيتال مي باشند، چون دوربين هاي Digital8 مي توانند فرمت هاي قديمي 8mm و Hi-8 را بخوانند.
MICROMV: در سال 2001 شرکت سوني سري دوربينهاي فيلم برداري MICROMV خود را معرفي نمود که از فشرده سازي MPEG-2 براي ضبط سيگنالها با کيفيت DV بر روي نوارهايي که 70% اندازه MiniDV مي باشند استفاده ميکند. فرمت فوق فشرده MICROMV با سرعت 12 Mbit/s داراي سرعت بيتي کمتر از نصف MiniDV مي باشند و عمليات ويرايش بر روي کامپيوتر را کند مي سازد.
DVD: در ادامه مهاجرت از کاربردهاي AV به سمت کاربردهاي کامپيوتري، Hitachi اولين دوربين فيلم برداري ديجيتال که قادر به ضبط ير روي DVD بود را در سال 2000 به بازار عرضه نمود. مزيت عمده اين فرمت اين است که ميتوان هر نقطه از قيلم را نشان گذاري نمود و بدون درنگ به سکانس مورد نظر فيلم رفت و در نتيجه زمان ضبط و پخش و مصرف باطري را کاهش داد. اکنون سوني دوربين DCR_DVD200 را که ازاين فرمت استفاده ميکند روانه بازار نموده است.

p_dcr_dvd200.gif

/ 4 نظر / 5 بازدید
Mahdi Rezaiyan

آقا رضا سلام ممنون از مطب و عكس كاملتري كه در مورد دوربين دي وي دي بود گذاشته بوديد.

vahid

آقا رضا سلام ممنون از مطالب جالبتون تنها نقصی که به نظر می رسه اینه که قیمتها را نگفته اید برای ما که از بازار دوریم و بی خبر اینها واجبند اگر لطف کنید و قیمتها را به من میل بزنید خیلی ممنون می شوم.

كريمي

باسلام لطف كنيد شماره تلفن فروشكاهها رابنويسيد باتشكر

ولدي

لطف كنيد حدود قيمتي اين دوربين ها را نيز اطلاع دهيد