جبران نوري چيست؟

يک نقطه شروع مناسب براي رسيدن به تنظيم نور صحيح، درست بودن  تنظيم نور از نظر عکاس است. اين بدان معني است که ممکن است عکسي که از لحاظ نوري بيش از حد روشن يا تاريک است بخاطرالقاي حس خاصي از نظر عکاس عکس مناسبي بنظر برسد. به عبارت ديگر مي توان گفت تنظيم نور را بايد از ديدگاه فني مورد مطالعه قرار داد.
از لحاظ تکنيکي دوربين هاي ديجيتال بر اساس اطلاعاتي که نورسنجشان فراهم مي کند تنظيم نور صحيح را محاسبه و انتخاب مي کنند. در حالي که اين روش در بييشتر موارد خوب عمل مي کند، ممکن است در بعضي شرايط نتايجي را به دست دهد که از لحاظ فني درست نباشد.
براي رفع اين مشکلات گاه به گاه، بيشتر دوربين هاي ديجيتال با امکان استفاده از جبران نوري –Exposure compensation – تجهيز شده اند. جبران نوري اشتباه به وجود آمده در تنظيم نور دوربين را اصلاح مي کند. بطور کلي، دروبين ها از جبران نوري در محدوده مثبت و منفي دو گام نوري 2EV± استفاده مي کنند. بسياري از دوربين هاي ديجيتال جبران نوري با تغييرات گام ۳/۱ EV بکار مي برند، در حالي که بعضي از دوربين هاي پيشرفته تر افزايش با گام ۲/۱ EV را فراهم
مي کنند.

يک ايده ساده
بطور ساده مي توان گفت در جبران نوري مقادير مثبت روشنايي تصوير را زياد و مقادير منفي تصوير را تاريک تر مي کند. احتمالا ساده ترين راه براي توضيح عملکرد جبران نوري اين است که تاثير جبران نوري بر روي تنظيم نور را با چند مثال توضيح دهيم.
موضوع مورد مطالعه يک مجسمه قديمي در يک پارک است. براي اين عکسها، از دوربين Casio QV8000SX استفاده شده است که اطلاعات بسيار کاملي از تصوير را بصورت EXIF ضبط مي کند. به علاوه، زوم بالاي اين دوربين (8X) يکي ديگر از دلايل انتخاب آن بوده است. براي مقايسه صحيح بين عکسها، يک عکس با جبران نوري صفر گرفته شده است که ساير عکسها با اين عکس که داراي تنظيم نور صحيح است مقايسه شوند.

جبران نوري "1EV+"
image001.jpg

جبران نوري "0"
image002.jpg

جبران نوري "1.00EV-"
image003.jpg

همانطور که در اين عکسها ديده مي شود اثر جبران نوري بر روي عکس بسيار زياد است. نتايج دقيق تر را مي توان  با کاهش و افزايش جبران نوري با گام کوچکتر به دست آورد. در واقع، بعضي از دوربين ها مي توانند اين کار را بصورت خودکار انجام دهند. يک عکس با تنظيمي که نورسنج انجام داده است مي گيرند و دو عکس ديگر يکي با جبران نوري مثبت و ديگري منفي مي گيرند. به اين کار محدوده  بندي تنظيم نور –Exposure Bracketing- گفته مي شود.
براي اينکه تغييرات دقيقتر تصوير بااستفاده از جبران نوري با گام کوچکتر نشان داده شود، 3 تصوير از يک موضوع ثابت را در نظر مي گيريم.

جبران نوري "0.75EV+"
image004.jpg

جبران نوري "0"
image005.jpg

جبران نوري "0.75EV-"
image006.jpg

شبيه ساير موارد مطرح در عکاسي، بهترين راه براي ياد گرفتن استفاده از جبران نوري تجربه کردن آن است. بعضي اوقات ، ممکن است با تغييرات اندکي بر روي تنظيم نوري پيشنهاد شده توسط نورسنج دوربين عکسي بسيار بهتر از لحاظ طيف رنگها و موفقيت عکس درنظر بينندگان به دست آيد. تاريک کردن درياي طوفاني در حد3/1- EV مي تواند حس ترس را القا نمايد، در حالي که زياد کردن جبران نوري در حد3/1+ EV مي تواند کودکي را که در حال تاب بازي است شادتر و روشن تر نشان دهد.
 
----------
راستی کسی یک فایل سرور مجانی با امکان ftp سراغ نداره. سروری که من استفاده می کنم (angelfire) بخاطر استفاده از آن به عنوان فایل سرور شاکی شده و تمام اطلاعات یکی از اکانت هایم را بدون اطلاع حذف کرده اند... خدا خیرشان ندهد... الهی ویروس گره بخوره بهشان ... :) کلی وقتم را گرفت تا دوباره فایلها را یکی یکی پیدا کنم و به یک اکانت دیگر منتقل کنم و .... که تازه شاید این هم به زودی دچار این سرنوشت شود؟! بهر حال تا می شود مقاومت می کنم.

/ 15 نظر / 43 بازدید
نمایش نظرات قبلی
sina

سلام.. يه مدت دسترسی به وب نداشتم… نتونستم به کسی سر بزنم.. ببخشيد! راستی با دوربينم کلی عکس گرفتم... خيلی ازش راضيم!

Lord

آقا جدی جدی دمت گرم..تا بعد

اميد

سلام ايا ميتونی در مورد دوربين فيلمبرداریtrv-140سوني اطلاعاتي به من بدي

آشپزباشي

براي خريد يه دوربين ديجيتال ، از مطالبت استفادهء زيادي بردم و کلي هم راجع به عکاسي ديجيتال چيز ياد گرفتم. با يه تشکر ساده البته سر و تهش هم نمياد!...بنابراين لينک مبارک در صفحه گذارده شد تا ضمن احترام به اصل "انتشار دانائي" ، شايد بنده خداي ديگري هم از اين طريق پاسخ سئوالاتش رو پيدا کنه!.....شاد و موفق باشي

Mehdi

با سلام به همه دوستان. راستش من هنوز توی خرید دودلم.نظر دوستان را که گفته بودند g3 بهتره قبول دارم ولی من دنبال يک دوربين با زوم بالا هستم.review تمام اين دوربينها رو خوندم و بهترينشونolympus c750هست. از ميانfuji s5000, Kodak dx6490, Minolta Z1, c740,c730,hp 850 البتهPanasonicهم قراره توی نوامبر يک دوربين جديد وارد بازار کنهLumix DSC-fz10 با زوم ۱۲x که امکانات خوبی داره.منتظرم اونم بياد ببينم چه طوره. البته اگه با اين وضع بخوام پيش برم بعيده هيچوقت دوربين بخرم.

Niaz

مهدی جان زوم بالا يعنی Hand Shake بيشتر يعنی دوربينهای غير DSLR هر چقدر که بيشتر زوم کنند اگر از سه پايه استفاده نکنيد همونقدر تصويرشون مات تر خواهد بود . فعلا تنها دوربين مجهز به IS يا همون Image Stabilization دوربين جديد مينولتاA1 هست که نميدونم الان در بازار ايران موجود هست يا نه .... اين Image Stabilization کارش جلوگيری از اثر لرزش های دست در هنگام عکاسی هست که طبعا اين لرزشها در زوم های بالا اثرشون چند برابر خواهذ شد ...DSLR ها ذاتا مجهز به اين تکنولوژی هستند ولی باور کنين در دوربينهای P&S که شما قصد خريدش رو داريد زوم بالای ۵ کاربرد چندانی نداره .... اولين ملاک در خريد يک دوربين ديجيتال کيفيت عکسهاش در شرايط مختلف هستش . با اين ملاک شخص من قوطی خالی G3 رو با هيچ Kodak يا Panasonic ی عوض نميکنم ...

محمدرضا نصیری

نیاز عزیز این تعبیر آخریت خیلی باحال بود که قوطی خالی G3 را با هیچ چیز عوض نمی کنی بقول زینال حلی بردیم

Niaz

;)

بدجنس

وب لاگ فوق العاده خوبی دارين از اول تا به اخر خوندم و خواستم بگم برای اينکه angelfireعکسها يا فايلهاتو پاک نکنه بايد يک صفحهhtml که در بر گيرنده تمام اون عکسهاست روی صفحه اپلود کنی تا اين دفعه به مشکل بر نخوری هر ماه اين سايت محتويات فضاهای اختصاص شده اش روچک ميکنه و هات لينکينگ مستقيم رو هم بسته! اميدوارم متوجه شده باشين.