فيلترهاي اپتيکي و دوربين هاي ديجيتال-۳

فيلترهاي تراکم خنثي (ND)
image011.jpg
ND 2X: حدود 1 گام ديافراگم نور را کم مي کند.
ND 6X: حدود 2 گام ديافراگم نور را کم مي کند.
ND 8X: حدود 3 گام ديافراگم نور را کم مي کند.
فيلترهاي تراکم خنثي براي کاهش بخشي از تمام طيف هاي نور طراحي شده اند. سازندگان چندي به ساخت اين فيلترها مشغولند، ولي بهترين آنها فيلترهايي است که از شيشه مخصوص ساخته شده اند و نه از ژلاتين. فيلترهاي شيشه اي تمام طيف هاي نور را به ميزان مساوي کاهش مي دهند و فقط يه ميزان کنترل شده اي از نور اجازه عبور مي دهند و ضمنا با گذشت زمان کيفيت آنها افت پيدا نمي کند.
براي تقويت اثر فيلترهاي تراکم خنثي مي توان چند عدد از آنها را روي همديگر بست و استفاده نمود. حتي مي توان در جلوي همه آنها از يک فيلتر پولاريزه هم استفاده نمود. با استفاه از اين فيلترها سرعت شاتر کاهش زيادي مي يابد که مي توان با استفاده از آن در نور روز به نتايج جالبي دست يافت.
هنگام استاده از اين فيلترها بايد از سه پايه براي ثابت نگاه داشت دوربين استفاده نمود. چون هنگامي که سرعت شاتر 4 گام کمتر شود حساسيت دوربين در مقابل ارتعاش و لرزش هاي دست بسيار بالا مي رود.
image012.jpg
اين فيلتر کاربردهاي زيادي دارد، ولي در تمام موارد ميزان نوري که دوربين دريافت مي کند کاهش مي يابد، و در نتيجه زمان عکس برداري ببشتر مي شود (سرعت شاتر کاهش مي يابد.) مثلا اگر بتوان زمان عکسبرداري را به اندازه کافي بالا برد، آبي که از يک صخره به پايين مي ريزد بصورت مات مشاهده مي شود ( در مورد اين تکنيک در مقالات قبل هم صحبت شد.) نتيجه اين کار عکس بسيار زيبايي خواهد شد. براي گرفتن چنين عکسي بخصوص در يک روز درخشان، از دو فيلتر ND و يک فيلتر پولاريزه براي کاهش انعکاسات آب استفاده شده است. بااستفاده از اين فيلتر نوري که از لنز عبور مي کند 4 گام کمتر شده و سرعت شاتر به 2 ثانيه افزايش يافته است. اين زمان عکس برداري براي عبور ميزان زيادي آب از مقابل لنز باز دوربين کافي است و در نتيجه اثر ماتي بر روي تصوير ايجاد مي گردد. لازم به ذکر است رنگ آبي – سبزي که در تصوير ديده مي شود انعکاس سبزي برگ درختان بر روي اين رود کوهستاني است و ربطي به استفاده از فيلترها ندارد.
image013.jpg
هنگام عکس برداري از آب، همانند عکس بالايي، ممکن است استفاده از جبران نوري دوربين مهم باشد. آب سفيد رنگ تصوير ميزان زيادي نور را منعکس مي کند که مي تواند نورسنج دوربين را به خطا بيندازد . اضافه نمودن حدود 0.5EV تا 1.5EV به جبران نوري ، بسته به ميزان آب موجود در کادر تصوير، مي تواند مشکل را براحتي حل نمايد.
يکي ديگر از موارد استفاده از فيلترهاي تراکم خنثي در عکاسي از بناها و معماري است. معمولا نمي توان به راحتي از بناهاي عمومي بدون اين که مردم در کادر ديده شوند عکس گرفت. استفاده از فيلترهاي تراکم خنثي و يک زمان عکس برداري بالا، باعث مي شود که کساني که در حال رفت و آمد باشند به علت عدم توقف کافي براي ثبت در عکس، در تصوير نهايي ديده نشوند و بيشتر بناي مورد نظر بدون مزاحمت ديده شود.
فيلتر پخش کننده Diffuser
image014.jpg

فيلتر پولاريزه براي يکنواخت کردن جزئي تصوير طراحي شده است. سطح روي اين فيلتر همانند شيشه هاي مشجر داراي پستي و بلندي هاي بسيار کوچکي است. اين فيلتر معمولا براي گرفتن پرتره بکار مي رود ولي براي گرفتن صحنه هاي بي تحرک و ساکن نيز کاربرد دارد. در تصاوير زير اثر اين فيلتر نشان داده شده است. عکس اول بدون فيلتر گرفته شده است و در عکي پاييني از فيلتر استفاده شده است. تفاوت عکسها را با دقت در خطوط ريز صورت مي توان متوجه شد.

image015.jpg
بدون فيلتر

image016.jpg
با فيلتر پخش کننده
هر چند اين اثر را مي توان با اندکي خارج از فوکوس کردن دوربين و يا با استفاده از نرم افزارهاي ويرايش تصوير ايجاد نمود، ولي نتيجه اي که از فيلتر به دست مي آيد داراي ظرافت و زيبايي خاصي است.
-------------------------
ضمنا جا دارد از دوست عزیزم آرش که مشکل فایل سرور را برای من حل نمودند تشکر نمایم و مطمئنم تمامی دوستانی که از این سایت استفاده می کنند نیز از این دوست عزیز متشکر خواهند بود.

/ 10 نظر / 12 بازدید
برديا

با سلام.وبلاگ آموزشي جالبي است.موفق باشيد

محمدرضا نصیری

ما هم از تمامی کسانی که در جهت پیشبرد این وبلاگ زحمت می کشند تشکر می کنیم و به همه شما خسته نباشید می گوئیم

محمدرضا نصیری

با سلام مجدد به تمامی دوستان مخصوصا آقا رضای عزیز می خواستم بپرسم اگر امکانش هست به ما بگوئید که این فیلترها در ایران پیدا میشوند یا نه ؟ اگر پیدا میشوند کجا و چه قیمتی دارند ؟ با تشکر

مهشید

من يه مشکلی دارم خواهش می کنم بهم نخند من يه تلفن اس ۵۵ زيمنس دارم باهاش عکس گرفتم ولی شرمنده نمی تونم به کامپيوتر منتقلشون کنم خوب همه که نبايد مشکلات حرفه ای داشته باشند. می شه يه راهنمايی کنی؟

mj

http://www.rootooshbashi.com/axblog/noor-ss.jpg

کسری

عزيز ميشه يه لطف کنی در مورد دوربينcanon A200 یه توضیحی بدی...چون میخوام دوربین بگیرم!

رضا

خانم مهشيد من تجربه ای در اين مورد ندارم ولی معمولا برای انتقال عکس از دوربين های ديجيتال بايد ابتدا نرم افزار انتقال و درايورهای شناسايی سخت افزاری وسيله به کامپيوتر درست نصب شده باشند که اين کار با شناخته شدن وسيله سخت افزاری توسط کامپيوتر مشخص می شود. ضمنا درستی اتصال کابل يو اس بی به موبايل و کامپيوتر را چک نماييد. اگر کامپيوترتان چند پورت يو اس بی دارد بقيه پورت ها را هم امتحان نماييد. اگر موبايل توسط نرم افزار مخصوصی که روی کامپيوتر نصب کرده ايد شناسايی می شود و می توان با آن کار کرد نباید برای انتقال عکسها مشکلی وجود داشته باشد. منوال موبايل تان را به دقت بخوانيد.

رضا

جناب کسری دوربين کانن آ۲۰۰ يک دوربين ۲ مگاپيکسلی با لنز ثابت (بدون زوم اپتيکال) و دارای کنترل های مناسب بر روی سرعت شاتر، حساسيت و ديافراگم است. ضمنا دارای مدهای تصویری پانوراما، فیلمبرداری بدون صدا، تراز سفیدی مختلف و .. می باشد. اين دوربين برای کسانی که پول خريد مدلهای بالاتر را ندارند ولی در ضمن خواهان گرفتن عکسهايی روشن و با کيفيت قابل قبول هستند مناسب است. مصرف باتری اين دوربين بالاست و حتما بايد باتری شارژی و شارژر بخريد. ضمنا به علت حافظه کم همراه دوربين خريد يک حافظه ۶۴ يا حداقل ۳۲ مگابايتی لازم است.

رضا

جناب آقای نصيري چون فيلترهايی که توضيح دادم فيلترهای اپتيکی هستند از قديم در ايران موجود بوده اند. می توان با مراجعه به فروشنده های لوازم عکاسی د رمحدوده ناصر خسرو بسیاری از این فیلترها را خرید. قیمتشان در مقابل قیمت لنز و دوربین زیاد بالا نیست البته الان قیمت انها را ندارم ولی ۳-۴ سال پیش من یک فیلتر یو وی دست دوم خوب را ۲۵۰۰ تومان خریدم. البته فیلترهای دیگر و بخصوص حلقه های کلوز آپ گرانتر از این هستند ولی قابل تحمل می باشند. فقط بايد بتوانيد برای دوربين ديجيتالی اتان مبدل لنز مناسب بخريد که شايد برای بعضی دوربين ها گير آوردنشان در ايران کمی مشکل باشد.

محمدرضا نصیری

با تشکر فراوان از آقا رضا بخاطر راهنمائیشان