مدهاي فلاش

دوربين هاي ديجيتال داراي مدهاي فلاش مختلفي مي باشند. در اين نوشتار خلاصه سعی مي شود توضيحي بر مدهاي مرسوم و اثر آنها داده شود.

مد Fill In Flash
در اين مد هر چند ممکن است شرايط نوري محيط به فلاش نيازي نداشته باشد دوربين مجبور به فلاش زدن مي شود. به اين مد ، مد فلاش اجباري Forced Flash نيز گفته مي شود. استفاده از اين مد راهي برا ي اضافه نمودن نور به ناحيه جلويي تصوير (سوژه)، بدون در نظر گرفتن ميزان نور در زمينه است.
د رمثال زير اثر فلاش نشان داده شده است. از مجسمه در مقابل يک جعبه نور عکس گرفته شده است که اثري شبيه به عکاسي از سوژه در مقايل يک زمينه نوراني ايجاد مي نمايد.

image001.jpg
سوژه تحت تاثير نور شديد زمينه قرار گرفته است.

image002.jpg
در اين تصوير از فلاش استفاده شده و سوژه به وضوح نشان داده شده است.

مد فلاش تاخيري Slow Synch Flash
اين مد فلاش اجازه گرفتن پيش زمينه روشن و پس زمينه تاريک را به عکاس مي دهد. اين گزينه ويژه فلاش معمولا براي عکاسي از سوژه اي که در مقابل منظره شب قرار دارند استفاده مي شود. در اين مد، دوربين از سرعت شاتر آهسته استفاده مي کند و فلاش در يک لحظه در حين عکاسي روشن مي شود. سرعت شاتر آهسته اجازه ثبت روشن پس زمينه را مي دهد ، در حالي که با زدن فلاش، نور به پيش زمينه تابانده شده و سوژه نيز به وضوح در تصوير ثبت مي شود.
تصاوير زير در فتوشاپ ايجاد شده اند، ولي اثر فلاش تاخيرث چيزي شبيه به اثر نشان داده شده در زير مي باشد.


image003.jpg
بدون فلاش

image004.jpg
با فلاش تاخيري

فلاش زود هنگام (First Curtain Flash)
اين مد فلاش با زمان فلاش زدن دوربين در حين گرفتن عکس ايجاد مي شود. از آنجا که زمان تابيدن نور فلاش بسيار کمتر از زمان عکاسي است – زماني که شاتر باز است – زمان دقيقي که در حين عکاسي فلاش زده مي شود بر روي تصوير تاثير مي گذارد.
اين مد به اين معني است که فلاش در اولين لحظه باز شدن شاتر روشن مي شود. تصوير به دست آمده سوژه را به روشني نشان مي دهد، اما از آنجا که شاتر بيشتر از زمان فلاش زدن باز مي ماند، مسير نقاط نوراني روي سوزه به صورت ردي در تصوير که از سوژه خارج مي شود باقي مي ماند.

image005.jpg
فلاش زود هنگام، توجه نماييد که نور چراغ اتومبيل به بيننده القا مي کند که اتومبيل به سمت عقب حرکت مي کند.

فلاش دير هنگام (Second Curtain Flash)
در اين مد فلاش چند ميلي ثانيه قبل از بسته شدن شاتر روشن مي شود. نتيجه به دست آمده اثري عکس فلاش زود هنگام دارد. سوژه يا مردم در پايان حرکت نشان داده شده ديده خواهند شد و باعث مي شود که رد حرکت در پشت آنان ديده شود.

image006.jpg
فلاش دير هنگام، توجه نماييد که رد نورهاي ماشين در پشت آن ديده مي شود که اثري طبيعي تر ايجاد مي کند.

مدهاي فلاش ديگري نيز در دوربين هاي ديجيتال وجود دارد مانند کاهش قرمزي چشم و فلاش اتوماتيک که به علت واضح بودن کار آن توضيحي در مورد آن نمي دهيم.

/ 9 نظر / 26 بازدید
احمد نون

سلام خسته نباشی/ لطف کن سوال تکراری مرا پاسخ بده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مغازه های فروش دوربين (معتبر) کجاهستند . کارت اسمارت مديا ميخواهم و فيلتر کلوزآپ .متشکرمممممممممممممممم

رضا

متاسفانه برای همه چيز مغازه معتبری وجود ندارد! برای محصولات سوني و کانون (شرکت آفومار) نمايندگی رسمی وجود دارد که می توانيد شماره و آدرس آنها را از ۱۱۸ بگيريد. ولی برای ساير وسايل بايد به فروشگاههای متفرقه در خيابان جمهوری (بين چهار اره وليعصر و حافظ)، پاساژ کامپيوتر رضا (چهار راه وليعصر)، پاساژ کامپيوتر ايران ( بالاتر از چهارراه طالقانی) و مرکز کامپيوتر پايتخت مراجعه نماييد. متاسفانه چون هيچکدان نمايندگی رسمی و معتبری نيستند من جای خاصی را نمی توانم توصيه کنم. ولی وسايل مورد نياز شما در اين نواحی قابل تهيه می باشند. موفق باشيد.

هادی

کسی می دونه که آیا Canon Powershot A80 به ایران رسیده یا نه ؟ و اگر آمده قیمتش چنده ؟

علیرضا

کسی می دونه که آیا Canon Eos 300D به ایران رسیده یا نه ؟ و اگر آمده قیمتش چنده

رضا

من که هنوز اين دو دوربين را در بازار نديده ام.

حامد

سلام.....چه بلاگی جالب .......طراحيش يه جوريه اما مطلاباش کلی زحمت و وقت صرف شده...موفق باشی و پيروز......... ادامه بده کارت درسته :)

Niaz

عليرضا جان ۲ هفته پيش در هفته نامه عصر ارتباط خوندم که اين دوربين در بازار تهران موجود هست به قيمت ۱ ميليون و ۳۰۰ هزار تومن .

ترانه مجهول !!!

...سلام وای چه جالب ...اينجا چه حرفه ای تخصصيه ....خوشمان آمد ...شما را آرزوی موفقيت می کنيم...خواهر کوچيکه!

Mahdi Rezaiyan

آقا رضا سلام خسته نباشی