عکس برداري از منظره برفی

با نزديک شدن به فصل باران ويکي دو ماهي ديگر برف، مرور روشهاي عکاسي از اين پديده هاي زيباي طبيعي حالي از لطف نيست. در اين نوشته خلاصه مروري داريم بر چند تکنيک ساده و موثر عکاسي از منظره هاي برفي که اميدوارم  برايتان جالب باشد.
عکاسي از برف کار سختي است. بخاطر زوشنايي زياد برف، سيستم نورسنجي دوربين دچار خظا مي شود و باعث مي شود که عکسها بطور کلي تاريک تر از حد لازم شوند. بعلاوه، بارش برف باعث ايجاد مشکل در تصوير مي شود، در حالي که در عکس نهايي دانه هاي برف ديده نمي شوند.
راه حل چيست؟ جبران نوري خود را 1 EV اضافه کنيد و فلاش دوربين را در حالت فلاش اجباري قرار دهيد! در اينجا دو نمونه عکس از يک صحنه و تقريبا در يک زمان نشان داده شده است.

image001.jpg
اين عکس بدون فلاش گرفته شده است. عکسي ساکن بدست آمده که نشان مي دهد برف روي همه چيز را پوشانده است و اگر دقت کنيد نقاط مبهمي که همان برف در حال بارش است همانند يک نقطه نويز بزرگ و سفيد در  بخشهايي از تصوير ديده مي شود.
 
image002.jpg
برعکس، اين عکس با فلاش و جبران نوري گرفته شده است. در حالي که استفاده از فلاش، بخاطر نور زياد محيط تاثير خاصي بر روي عکس نگذارده است، نور آن باعث شده است که دانه هاي رقصان برف در اين تصوير بوضوح ديده شوند و منظره اي رويايي را بوجود آورد.
البته به اين نکته توجه داشته باشيد که استفاده توام فلاش با جبران نوري در بعضي از دوربين ها نتايج نامطلوبي ايجاد مي نمايد. براي فهميدن اين که در چه درجه جبران نوري و فلاش مي توانيد به بهترين نتيجه برسيد، همانند قبل فقط مي توانم تجربه کردن را پيشنهاد کنم.

/ 10 نظر / 51 بازدید
Mehdi

ا سلام به همه دوستان. راستش من هنوز توی خرید دودلم.نظر دوستان را که گفته بودند g3 بهتره قبول دارم ولی من دنبال يک دوربين با زوم بالا هستم.review تمام اين دوربينها رو خوندم و بهترينشونolympus c750هست. از ميانfuji s5000, Kodak dx6490, Minolta Z1, c740,c730,hp 850 البتهPanasonicهم قراره توی نوامبر يک دوربين جديد وارد بازار کنهLumix DSC-fz10 با زوم ۱۲x که امکانات خوبی داره.منتظرم اونم بياد ببينم چه طوره. البته اگه با اين وضع بخوام پيش برم بعيده هيچوقت دوربين بخرم.

Niaz

سلام به همه دوستان ديجيتال و مخصوصا آقا رضای گل صابخونه ... اين بار من چند تا سوال دارم . موضوع اينه که ديروز تو هفته نامه عصر ارتباط خوندم که قيمت DSLR جديد کانن یعنی 300D در بازار تهران ۱ ميليون و ۳۰۰ هزار تومن هست. يکی از آثار سو اين خبر دو تا شاخ خوشگله که درآوردم . اثر بعدی که مهمتره اينه که با اين نحوه قيمت گذاری در ايران من که منتظر يک دوربين ۱۲۰۰ دلاری هستم بايد منتظر يک قيمت ۲ ميليون تومانی باشم :( قیمت دلاری 300D حدود ۹۹۰ دلار هست يعنی اينجا تقريبا ۵۰۰ هزار تومن گرونتر ميفروشنش . بابا من بدبخت که منتظر Sony F828 هستم با اين قيمت ها چه خاکی به سرم بريزم :(( با هزار بدبختی بابامو راضی کردم به شرطی که قيمتش حداکثر ۱ ميليون تومن باشه . :(( کسی هست که آدرس ايميل نمايندگی دوربينهای ديجيتال سونی تهران يا کيش يا هر جای ديگه که بتونن يک جواب قانع کننده بهم بدن رو داشته باشه؟؟؟ مردم از صبر و نگرونی ...

Niaz

مهدی جان زوم بالا يعنی Hand Shake بيشتر يعنی دوربينهای غير DSLR هر چقدر که بيشتر زوم کنند اگر از سه پايه استفاده نکنيد همونقدر تصويرشون مات تر خواهد بود . فعلا تنها دوربين مجهز به IS يا همون Image Stabilization دوربين جديد مينولتاA1 هست که نميدونم الان در بازار ايران موجود هست يا نه .... اين Image Stabilization کارش جلوگيری از اثر لرزش های دست در هنگام عکاسی هست که طبعا اين لرزشها در زوم های بالا اثرشون چند برابر خواهذ شد ...DSLR ها ذاتا مجهز به اين تکنولوژی هستند ولی باور کنين در دوربينهای P&S که شما قصد خريدش رو داريد زوم بالای ۵ کاربرد چندانی نداره .... اولين ملاک در خريد يک دوربين ديجيتال کيفيت عکسهاش در شرايط مختلف هستش . با اين ملاک شخص من قوطی خالی G3 رو با هيچ Kodak يا Panasonic ی عوض نميکنم ...

رضا

اگر واقعا زوم بالا برای شما يک مشخصه مهم است به نظر من همانOlympus C750uz که انتخاب کرده ايد مناسب است. من نمونه عکسهای فول زوم آن را ديده ام بسيار دقيق و با کيفيت رنگی خوب بوده است. البته همانطور که نياز جان گفته است برای استفاده از زوم بالای ۳ اين دوربين ها حتما بايد از سه پايه يا حداقل تک پايه استفاده کنيد.

رضا

در رابطه با صحبت نياز، جای تاسف اينجاست که دوربین هایی که در ایران نمايندگي رسمی دارند مثل کانن گرانتر از دوربين هايی که نمايندگی ندارند به فروش می رسند و جالب اينجاست که قيمت در نمايندگی بيشتر از قيمت بازار است. مثلا کانن آ۷۰ در بازار ۲۹۰ تا ۳۰۰ است در صورتی که نمايندگی ۳۳۵ می فروشد!!

هادی

گرانتر بودن نمایندگی کانن را با گارانتی توجیه می کنند :( اما نیاز جان برو خدا را شکر کن که پول دوربینت را بابات می دهد (اون هم یک میلیون). من بیچاره که باید از جیب خودم مایه بگذارم چه بگویم ؟؟!! من خودم را بکشم بتوانم 300 تومن برای خرید دوربین خرج کنم. به همین دلیله که بر خلاف بعضی ها اصلا در فکر عوض کردن دوربینم نیستم و به همین آ 40 راضی راضی هستم :)

Niaz

بله هادی جان شما درست می فرماييد ۱ ميليون تومان پول خيلی زياديه ولی من که نمی خوام موبايل بخرم پزشو بدم :( من عاشق عکاسي شدم و دوست دارم اولين تجربه عکاسيمو با يک دوربين نيمه حرفه ای شروع کنم و اگه تونستم پيشرفت کنم و استعداد اين کار رو داشتم بعدا با درآمد خودم يک دوربين کاملا حرفه ای هم ميخرم . فعلا که ۲۱ ساله هستم و هيچ در آمدی هم ندارم ولی چيکار کنم که بدجوری عاشق عکاسی شدم .این عشق از يک سال پيش آغاز شد و روز به روز شديدتر ميشه ... عشق کور دوربين ديجيتال باعث شده اطلاعات نسبتا خوبی در مورد انواع مختلف دوربين ديجيتال داشته باشم ... خوشبختانه يا متاسفانه که فکر ميکنم متاسفانه باشه بنده خيلی مشکل پسند هستم و اصلا نميتونم يک دوربين قديمی رو انتخاب کنم:( ... ............. چی شد آدرس ايميل سونی در ايران ؟؟؟

Niaz

در ضمن در مورد 300D وبا توجه به ليست قيمت آقا رضا که قيمت 10D رو ۱ ميليون و ۴۰۰ هزار تومان نوشتند . خريدن 300D يعنی ديوانگی محض . اگه کسی بود که از اين پولا داشت و يا تجربه و مهارت کافی برای خريد DSLR رو داشت خدای نکرده خدای نکرده نره 300D بخره در حالی که 10D خيلی خيلی بهتر و پيشرفته تر با امکانات خيلی بيشتر هستش 10D يک دوربين کاملا حرفه ای توپ هست ولی 300D گونه دیجیتال شدهEOS300 فيلمی هست با امکانات خيلی کمتر و بدنه پلاستيکی که تو آمريکا بهش ميگن Poor Mans DSLR که بهتره اينطور ترجمش کنيم {DSLR کارمندی} (مثل بابای من) ....

هادی

نیاز فکر این را هم بکن که دوربین دیجیتال مثل کامپیوتر می مونه : هر روز که بگذره از قیمتش کاسته میشه. امروز اگه یک میلیون بدی دوربین بخری ، سال دیگه ممکنه نصف هم ارزش نداشته باشه. در ضمن اگر امروزه در ایران یک میلیون بدی موبایل بخری مطمئنی که سرمایه ات اگر زیاد نشود لا اقل دست نخورده می ماند و می توانی سال دیگه اگر آن را نخواستی اون را حداقل یک میلیون بفروشی ولی دوربین دیجیتال . . . !!! پس از یکسال باید بگذاری در کوزه آبش را بخوری !!! :(

Niaz

عکاسی برای من يعنی يک هنر زيبا .... نه تجارت و خريد و فروش .... شما اگر همين امروز برای مثال يک کارت گرافيکی بسيار پيشرفته مثل NVidia Geforce 4 Ti 4600 رو با قيمت بالای ۳۰۰ تومن خريداری کنيد مطمئن باشيد که سال ديگه ۱۵۰ تومن هم نمی ارزه ولی لاقل به مدت يکسال صاحب قويترين و بهترين بودید و واقعا ازش لذت بردید و اين کارت شما از زمان خريد تا ۲-۳ سال يک کارت قوی و کارا هست و ممکنه بعد از ۳ سال خیلی قدیمی شده باشه ولی اگر يک Nvidia Geforce 4 MX 440 به قيمت ۷۰ تومان خريداری کنيد (کارت گرافیکی خود من) اين کارت شما فعلا يک کارت معمولی هست و بعد از يک سال اصلا به درد نمی خوره .... و کل اين قضايا بستگی به اين داره که شما معتاد Game هستيد يا نه و الا با يک کارت ۱۰ تومنی هم ميشه فتوشاپ کار کرد ... ماجرای دوربين هم عين همين ماجراست يعنی بستگی به اين داره که ميخوای با دوربينت چيکار کنی ؟