دوربين‌هاي فيلم برداري ديجيتال- قسمت اول

در نيمه اول دهه 1990 يکي از روياهاي استفاده کنندگان از دوربين‌ هاي فيلم برداري اين بود که اين دروبين ها به يکي از وسايل جانبي کامپيوترها تبديل شده و ويرايش فيلم به راحتي با استفاده از کامپيوتر هاي شخصي قابل انجام باشد. همه چيز با معرفي فرمت DV توسط شرکت Sony در سال 1995 و در پي آن پذيرش جهاني واسط اتصالي IEEE1394 عوض شد و اتصال دوربين فيلمبرداري ديجيتال به کامپيوتر به راحتي اتصال موس به کامپيوتر گرديد. ناگهان مشتاقان به تکنولوژي جالبي دست يافتند که با استفاده از آن مي توانستند منابع مورد نياز خود را در فرمت ديجيتال با کيفيتي بسيار بالاتر از فرمتهاي آنالوگ موجود درآن زمان- نظير HI-8 و S-VHS توليد نموده و آن را با استفاده از نرم افزارهاي کامپيوتر شخصي اشان به فيلم هايي با ظاهر حرفه اي تبديل نمايند.
با ضبط و نگهداري فيلم به صورت ديجيتال احتمال خرابي و ايجاد مشکل در فيلم برطرف شده و همانند موزيکي که بر روي CD ضبط مي گردد با بهترين کيفيت قايل نگهداري و انتقال مي باشد. کاست هاي DV روي ويدئو هاي معمولي قابل پخش نيستند، ولي تمام دوربينهاي فيلم برداري ديجيتال خروجي AV دارند که امکان انتقال فيلم روي ويدئو و يا تماشاي آن روي تلويزيون را امکان پذير مي سازد. خروجي IEEE1394 نيز روي تمام دوربينهاي فيلم برداري موجود است و انتقال بين دوربينها، به ويدئو هاي ديجيتال و به کامپيوتر ها را ممکن مي سازد. امروزه دوربين هاي ديجيتال آرزوي ديرينه مشتاقان را برآورده ساخته و به طور فزاينده اي به ورودي هاي فيلم و صداي آنالوگ مجهز مي شوند که امکان انتقال فيلمهاي آنالوگ VHS يا 8mm قديمي به فرمت DV را فراهم مي آورد و علاوه بر آرشيوي صدمه ناپذير امکان دسترسي به ويرايش قدرتمند DV ها را ايجاد مي نمايد.
CCD يک دوربين ديجيتال فيلم برداري که معمولا اندازه اي در حدود يک چهارم اينچ دارد – همانند دوربين هاي عکاسي ديجيتال که قبلا به طور کامل شرح داده شد – نور دريافتي از لنز دوربين را جمع آوري و پردازش نموده و به سيگنالهاي الکتريکي تبديل مي نمايد. در حالي که بيشتر دوربينهاي معمولي به يک CCD مجهز شده اند، مدلهاي مدرنتر داراي سه سنسور مي باشند. دراين حالت يک منشور که در سر راه لنز قرار دارد نور را به سه رنگ تشکيل دهنده آن تجزيه نموده و هر جزء را روي يک CCD مي اندازد. نتيجه اين کار بسيار عالي است – البته قيمت عالي هم دارد- و فيلم به دست آمده داراي کيفيت رنگي و تصويري بسيار بهتر از دوربين هاي داراي يک CCD است.
تعداد پيکسل هاي CCD اين دوربين ها از مدلي به مدل ديگر فرق مي کند، ولي حداقل از نظر فيلم اگر نگاه کنيم بالاتر بودن تعداد پيکسلها لزوما به معني بالاتر بودن کيفيت فيلم به دست آمده نمي باشد. مثلا CCDهاي دوربين هاي فيلم برداري Canon معمولا تعداد پيکسل پايينتري نسبت به دوربينهاي JVC و يا Panasonic دارند، ولي بااين وجود داراي کيفيت تصوير عالي مي
باشند.

...ادامه دارد

عکس امروز يک عکس زيبا از شکار و قربانی است:
عکاس : Greg Governale
دوربين: Fuji S2
سرعت شاتر: 60/1 ثانيه
f-stop: اف ۸ f8
لنز: Nikon 400mm f3.5

exportImage.asp?s=cano&i=10982448&w=666&h=461,

/ 2 نظر / 10 بازدید
m

ممنون از توضيحاتت

بابک

خيلی جالب بود/////همواره موفق باشی //// بابک